“Από τις δυο πλευρές του Αιγαίου”

Οι μαθητές της Στ τάξης του Σχολείου μας παρακολουθήσαμε στις 27 Φεβρουαρίου 2014 στον κινηματογράφο Αρίων το ιστορικό ντοκιμαντέρ “Από τις δυο πλευρές του Αιγαίου”, το οποίο αναφέρεται στην ανταλλαγή των πληθυσμών μετά τη Μικρασιατική καταστροφή  το 1922.

Στο ντοκιμαντέρ καταγράφονται μαρτυρίες ανθρώπων που έζησαν τον ξεριζωμό, κι από τις δυο πλευρές: από τους Έλληνες χριστιανούς Ορθόδοξους αλλά κι από τους Τούρκους μουσουλμάνους. Τα δραματικά γεγονότα της εποχής και οι επιπτώσεις τους στους πληθυσμούς και των δυο πλευρών αναλύονται κι από ιστορικούς.

Το σχολείο μας βρίσκεται σε περιοχή της πόλης της Μυτιλήνης, όπου εγκαταστάθηκαν Μικρασιάτες πρόσφυγες και γι’ αυτό επιλέξαμε να το παρακολουθήσαμε. Ήταν αξιόλογο κι ενδιαφέρον και οι μαρτυρίες των απλών ανθρώπων μας συγκίνησαν πολύ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.