τα νέα μας

23/1/2012

Με λύπη οι εκπαιδευτικοί είδαν σήμερα για δεύτερη φορά το σχολείο βεβηλωμένο και βανδαλισμένο, δυστυχώς αυτό εκφράζει το επίπεδο παιδείας και πολιτισμού μας. Είναι δυσάρεστο τα σχολεία από άνοιχτά στην κοινωνία να μετατρέπονται σε φυλακές, κάγκελα ενισχυμένα, συναγερμούς και κάμερες, για να προφυλαχτούν.

9/12/2011
Δυστυχώς σήμερα η Διευθύντρια και οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου ήρθαν αντιμέτωποι με άσχημη πραγματικότητα. Βρήκαν το γραφείο του Δ/ντή παραβιασμένο και το εργαστήριο πληροφορικής. Εκλάπηκε ηλεκρονικός εξοπλισμός απαραίτητος για την εκπαίδευση των μαθητών μας.
Ελπίζουμε ότι στο μέλλον θα είναι κατανοητό σε όλους ότι η όποια υποδομή του σχολείου πρωτίστως ανήκει στους μαθητές και ότι κάθε τέτοια ενέργεια αυτούς κυρίως πλήττει.
12/9/2011
Από σήμερα και παρά τη έλλειψη βιβλίων αρχίσαν τα μαθήματα για το Σχολικό έτος 2011-12.
Η εκπαιδευτική κοινότητα του 2ου Δημοτικού Σχολείου Μοιρών, με αγαστή συνεργασία , πολλή διάθεση για δουλειά και ενθουσιασμό θα προσπάθήσει και αυτή τη χρονιά να ξεπεράσει κάθε δυσκολία και να φέρει εις πέρας με επιτυχία το έργο της. Καλή Σχολική Χρονιά!