Σχολική βία – εκφοβισμός

mail@2dim-moiron.ira..sch.gr

2dimmoirira’s blog

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Οι  Εκπαιδευτικοί και η Σχολική Ψυχολόγος του 2ου Δημ. Σχολείου Μοιρών σας προσκαλούν τo Σαββατο 5 Απριλίου 2014 και ώρα 17:30 στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Μοιρών   στην Ημερίδα με θέμα

ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ & ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ

sxoliki via 022

17:30  ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ

17:45  ΤΖΑΒΟΛΑΚΗ ΝΕΚΤΑΡΙΑ, Κοιν.λειτουργός

Δυναμική ομάδων –  Παρέμβαση Κοιν.    λειτουργού

18:00   ΜΕΤΖΙΝΗΣ ΝΙΚΟΣ, Δ/ντης 43ου Δ.Σ.Ηρακλείου

Παρατηρητήριο Σχολικής βίας – Σκοπός & στόχοι

18:15    ΠΑΠΑΪΩΣΗΦ ΜΙΡΕΛΑ, Ψυχολόγος

Ψυχοκοινωνικές επιπτώσεις –Προφίλ εμπλεκομένων

18:30    ΤΣΑΚΑΛΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ: Δ/λα 2ου Δ.Σ. Μοιρών

Δράσεις στο Σχολείο για τη σχολική βία

18:45 ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΥΛΙΚΟ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΥΜΑ;

Όταν το παιδί παρουσιάζει ένα ή περισσότερα από τα παρακάτω συμπτώματα ξαφνικά και επιμένουν για ένα σημαντικό χρονικό διάστημα, θα πρέπει να αναζητήσω την αιτία.

Το παιδί έχει εκδορές, μελανιές, γρατσουνιές για τις οποίες δε μας δίνει ικανοποιητικές απαντήσεις.

Χάνει συχνά τα πράγματά του ή και τα χρήματά του στο σχολείο

Παρατηρούμε ξεχειλωμένα ρούχα ή ακόμα φθορά στα πράγματά του, π.χ. τετράδια, τσάντα.

Παραπονιέται συχνά για πονοκεφάλους ή πόνους στην κοιλιά και το στομάχι πριν έρθει στο σχολείο, που δεν προέρχονται από παθολογικά αίτια.

Παρουσιάζει ξαφνικά δυσκολίες στον ύπνο που εκδηλώνονται με αϋπνίες ή συχνούς εφιάλτες.

Πέφτει ξαφνικά η επίδοσή του στα μαθήματα και έχει μειωμένο ενδιαφέρον για τη μάθηση και για τη συμμετοχή σε εκδηλώσεις του σχολείου

Παρουσιάζει ξαφνικές αλλαγές στη διάθεση που επιμένουν (π.χ. γίνεται περισσότερο οξύθυμο και νευρικό, ή περισσότερο εσωστρεφής και συνεσταλμένος).

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

Πρέπει να συζητήσω αμέσως με το παιδί μου και να μάθω τί συμβαίνει.

Δεν πρέπει να είμαστε επικριτικοί για το ότι δεν αντιδρά, δε μιλά και δεν επιλύει το πρόβλημα.

Να το διαβεβαίωσουμε ότι δεν έχει ευθύνη για ό,τι συμβαίνει και να τον απαλλάξουμε από τις ενοχές του.

Να τον/την  διαβεβαιώσουμε ότι το να νιώθει φόβο και ανασφάλεια είναι απολύτως λογικό και το ίδιο θα νιώθατε κι εσείς.

Να του υπενθυμίσουμε ότι είμαστε εκεί και πρακτικά και υποστηρικτικά για να το βοηθήσουμε να επιλύσει την κατάσταση.

Να του κάνουμε σαφές ότι το να αναφέρει ένα περιστατικό σχολικού εκφοβισμού στο δάσκαλο ή το διευθυντή δεν αποτελεί «κάρφωμα» ή χαφιεδισμό.

Να ενημερώσουμε άμεσα το δάσκαλο και το διευθυντή του σχολείου.

Να προτείνουμε στο παιδί πρακτικούς τρόπους να διαχειριστεί το ίδιο την κατάσταση. Να το κάνουμε αυτό συστηματικά δίνοντας του ανατροφοδότηση και εναλλακτικές λύσεις.

Αν η κατάσταση επιμένει, να συμβουλευτούμε έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

ΠΟΥ    ΝΑ   ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ

1. 1.                   Κέντρο Άμεσης Κοινωνικής Βοήθειας, τηλ. 197 ή 210-197, όλο το 24ωρο, 7 ημέρες την Εβδομάδα.

1. 2.                  Χαμόγελο του Παιδιού, τηλ. 1056, όλο το 24ωρο, 7 ημέρες την εβδομάδα. ∆έχεται και ανώνυμες καταγγελίες για παιδική κακοποίηση.

1. 3.                   Τμήμα Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, τηλ. 1890,

email: ccu@ath.forthnet.gr

1. 4.                   Συνήγορος του Πολίτη, Κύκλος για τα ∆ικαιώματα του Παιδιού, τηλ. 800.11.32.000

1. 5.                   Γραμμή Σύνδεσμος, 801 801 1177

1. 6.                   Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού, 210-7715791, 210-7793648

1. 7.                   Γραμμή Ελπίδα , Παροχή Στήριξης και Συμβουλευτικής σε θέματα Οικογενειακής βίας, τηλ. 8001116000

Λειτουργεί 9.00 με 21.00, χωρίς χρέωση για όλη την Κρήτη

Κατηγορίες: ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις Σχολείου. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.