Η καλή μέρα από το πρωινό φαίνεται

Τί είναι το πρωινό;

πρωινό1.jpgΤο πρωινό είναι το πρώτο γεύμα της ημέρας και το καταναλώνουμε συνήθως πολύ σύντομα από όταν ξυπνήσουμε. Ως πρωινό δεν θεωρείται μόνο το γεύμα που καταναλώνουμε στο σπίτι μετά το ξύπνημα, αλλά και οποιοδήποτε άλλο πριν ξεκινήσουμε τις δραστηριότητές μας, δηλαδή ακόμα και στο δρόμο για το σχολείο ή πριν μπούμε στην τάξη για μάθημα. Μπορεί, βέβαια, να τα λέμε όλα αυτά τα γεύματα πρωινό, όμως η ποιότητά τους μπορεί να διαφέρει σημαντικά, ανάλογα με το χώρο όπου καταναλώνονται.

Γιατί έχει σημασία να καταναλώνουμε καθημερινά πρωινό;

Το πρωινό είναι ένα γεύμα που μας δίνει ενέργεια και θρεπτικά συστατικά, για να ξεκινήσουμε εφοδιασμένοι την ημέρα μας. Μπορούμε άμεσα να αισθανθούμε μεγαλύτερη αντοχή και εγρήγορση τόσο σε πνευματικά όσο και σωματικά . Δηλαδή, όταν τρώμε πρωινό, μπορούμε πιο εύκολα να συγκεντρωθούμε στο σχολείο, έχουμε πιο δυνατή μνήμη και είμαστε πιο καλοί στα μαθήματα, αλλά και πιο γρήγοροι στο διάλειμμα ή στη γυμναστική. Επίσης, το πρωινό βοηθάει να μην πεινάμε πολύ μέχρι το επόμενο γεύμα, οπότε και να καταναλώνουμε μεγάλες ποσότητες τροφής. Με αυτό τον τρόπο διατηρούμε ένα φυσιολογικό σωματικό βάρος. Τέλος, αποτελεί μια καλή συνήθεια για τη ζωή μας και μελλοντικά.

Ένα υγιεινό πρωϊνό περιλαμβάνει συνήθως:

·        Μια μερίδα υδατάνθρακα ολικής άλεσης (ψωμί πολύσπορο ή φρυγανιά), μέλι-μαρμελάδα, κέικ, κουλούρακι

·        Μια μερίδα τρόφιμου που περιέχει ασβέστιο (γάλα – γιαούρτι – τυρί)

·        Μια μερίδα φρέσκου φρούτου ή αποξηραμένου ή σε μορφή χυμού(μήλο,σταφίδες κ.λ.π)

·        Μπορεί να περιλαμβάνει και μια μερίδα πρωτεΐνη – λίπος(ζαμπόν – μπέικον – βούτυρο – ελιές)

Το υγιεινό πρωινό σε

1.       ισορροπεί (αύξηση επιπέδων σακχάρου μετά από 8 ώρες ύπνου)

2.       αδυνατίζει (αυξάνει το μεταβολισμό)

3.       δυναμώνει (βιταμίνες β από δημητριακά, ασβέστιο από γάλα και γιαούρτι, βιταμίνη C από φρούτα)

4.       προστατεύει (έλεγχος των επιπέδων σακχάρου και χοληστερόλης)

5.      βελτιώνει τη μνήμη και τη γνωσιακή ικανότητα και διάθεση

Καταλαβαίνουμε όλοι επομένως τη σπουδαιότητα του σωστού πρωινού κυρίως για όλους, αλλά κυρίως τα παιδιά και τους νέους.

Στο 2ο Δημοτικό Μοιρών στις 20 Φεβρουαρίου 2014 οι μαθητές κμε τη βοήθεια των δασκάλων τους μυήθηκαν στα μυστικά και στη γευστική απόλαυση ενός υγιεινού πρωινού. Ελπίζουμε να γίνει τρόπος ζωής για τους μαθητές μας.

Κατηγορίες: εργασίες μαθητών. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.