Επίσκεψη Γάλλων εκπαιδευτικών στο πλαίσιο του Erasmus

IMG 0481Την Παρασκευή 3 Νοεμβρίου το σχολείο μας, μετά από πρόσκληση της καθηγήτριας γαλλικών του σχολείου μας, κυρίας Βαζαλούκα Βασιλικής, υποδέχθηκε αντιπροσωπεία 2 δασκάλων,από το Δημοτικό Σχολείο Saint Joseph, της πόλης Sion les Mines,της περιοχής Βρετάνης της Γαλλίας.
  Εκπαιδευτικοί και μαθητές της έκτης τάξης ,είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν μαζί τους, να ανταλλάξουν απόψεις και να πληροφορηθούν για άλλα εκπαιδευτικά συστήματα. Οι μαθητές του τμήματος των Γαλλικών απέδειξαν έμπρακτα τον ενθουσιασμό τους χαρίζοντας στους δασκάλους μια υπέροχη αφίσα που δημιούργησαν μόνοι τους για τους Γάλλους μαθητές, ενισχύοντας έτσι την δημιουργικότητα τους και την καλλιέργεια της διαπολιτισμικής συνείδησης.
  Ευελπιστούμε και σε άλλες δράσεις με στόχο την εξάσκηση ξένων γλωσσών, την αποβολή της ξενοφοβίας του ρατσισμού και την ανάπτυξη αξιών όπως η φιλία και η αλληλεγγύη.

IMG 0486    IMG 0485    IMG 0484   IMG 0479