“Μαθαίνω, Προσέχω και Οδηγώ”

Οι συμμετέχοντες μαθητές  είχαν λάβει μέρος σε διαγωνισμό του Ινστιτούτου «Πάνος Μυλωνάς» όπου και διακρίθηκαν καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση. Από μικρή ηλικία λοιπόν είχαν ευαισθητοποιηθεί και γνώριζαν αρκετά καλά την ανάγκη της κυκλοφοριακής αγωγής καθώς και πόσο επικίνδυνη είναι η άγνοιά της . Τα παιδιά καθημερινά βιώνουν στην πόλη τους ακραίες συμπεριφορές από οδηγούς που δε δείχνουν καμία πρόθεση να βελτιωθούν. Τα συχνά ατυχήματα στους δρόμους της πόλης ήταν άλλο ένα κίνητρο που  προβλημάτισε τα παιδιά ότι πρέπει να δραστηριοποιηθούν.

Οι μαθητές συζήτησαν μέσα στην τάξη για το μεγάλο πρόβλημα των τροχαίων ατυχημάτων τα αίτια που τα προκαλούν και τρόπους  που θα οδηγήσουν στην ενημέρωση και πρόληψη .

Προσκλήθηκε στο σχολείο ο εκπρόσωπος της οργάνωσης «My grand road» κος Γιαννόπουλος . Οι μαθητές της ΣΤ’ και Δ’ τάξης συζήτησαν μαζί του, εξέφρασαν τους προβληματισμούς τους  και  γνώρισαν τους βασικούς κανόνες οδικής ασφάλειας.

Μπορείτε να δείτε τη δράση στον παρακάτω σύνδεσμο: