ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΙΑ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΞ’ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΤΗΛΕΚΠAΙΔΕΥΣΗ

Στο email σας θα λάβετε  ένα σύνδεσμο link, ακολουθώντας τις παρακάτω οδηγίες θα συνδεθείτε στο τηλε-μάθημα την ημέρα και ώρα που θα σας δώσει ο δάσκαλός σας.

Οδηγίες σύνδεσης στην τάξη σας με τη χρήση υπολογιστή.

• Πατάτε στο σύνδεσμο που σας έχει σταλεί από τον δάσκαλό σας (είναι της μορφής: https://minedu-gov-gr.webex.com/meet/………..)
  • Πατάτε ακύρωση και όχι Άνοιγμα Cisco webex meeting.
  • Στο κάτω μέρος της οθόνης σας επιλέγετε: Join from your browser.
  • Στην επόμενη οθόνη εισάγεται υποχρεωτικά το ονοματεπώνυμό σας. Το email είναι προαιρετικό.
  • Στην επόμενη οθόνη επιλέγετε Join meeting και περιμένετε να σας επιτραπεί η είσοδος από τον δάσκαλο.

Αν δεν μπορείτε να δείτε το πράσινο Join the meeting τότε θα πρέπει να κατεβάσετε και να εγκαταστήσετε το πρόγραμμα webex επιλέγοντας στην πρώτη εικόνα Download it now και στη συνέχεια στη δεύτερη εικόνα επιλέγω το αρχείο webex για να ξεκινήσει η εγκατάσταση.

Οδηγίες σύνδεσης στην τάξη κάποιου καθηγητή με τη χρήση smartphone ή tablet

• Πατάτε στο σύνδεσμο που σας έχει σταλεί από τον καθηγητή του μαθήματος (είναι της μορφής: https://minedu-gov-gr.webex.com/meet/………..)
  • Πατάτε Download και κατεβάζετε την εφαρμογή Cisco Webex Meetings.
  • Επιλέγετε Εγκατάσταση.
  • Επιλέγετε άνοιγμα.
  • Επιλέγετε ACCEPT.
  • Στην επόμενη οθόνη γράφετε πρώτα το ονοματεπώνυμό σας και από κάτω το e-mail σας και πατάτε ΟΚ.
  • Σε κάθε μία από τις παρακάτω τρεις οθόνες επιλέγετε ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.
  • Στην επόμενη οθόνη πατάτε JOIN.

Η εγκατάσταση της εφαρμογής γίνεται την πρώτη φορά που θα θελήσετε να συνδεθείτε σε μία τάξη. Τις επόμενες φορές που θα θελήσετε να συνδεθείτε στην ίδια ή σε διαφορετική τάξη, αρκεί να πατήσετε τον αντίστοιχο σύνδεσμο και στην οθόνη που εμφανίζεται να πατήσετε Join via installed app.

Για  όλες τις παραπάνω περιπτώσεις υπάρχουν και πιο αναλυτικές οδηγίες  στην παρακάτω παρουσίαση

ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ