Το ιστολόγιό μας

Το ιστολόγιο του 2ου 6/θέσιου Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου Κρύας Βρύσης δημιουργήθηκε πρόσφατα για να δώσει τη δυνατότητα της διάδρασης μεταξύ σχολείου, γονέων και τοπικής κοινωνίας.

Η δημιουργία και τήρηση  ιστολογίου σηματοδοτεί την ανάπτυξη ενός  περιβάλλοντος δημοσιοποίησης των ιδεών, σκέψεων, απόψεων, γνώσεων των χρηστών χρησιμοποιώντας τον λόγο και την εικόνα (κινούμενη ή μη) ως μέσα έκφρασης.  Ο λόγος που καταγράφεται σε μορφή κειμένων (δημοσιεύσεις /posts και σχόλια /comments) συνδυάζει στοιχεία προφορικής και γραπτής έκφρασης και καθιστά το περιβάλλον έναν δυναμικό πυρήνα οικοδόμησης της γνώσης, μια διαδικασία  που προωθεί την ανάπτυξη κριτικής σκέψης και δεξιοτήτων κατανόησης και παραγωγής γραπτού λόγου καθώς και διαδικτυακών δεξιοτήτων.

Προσφέρεται για εκπαιδευτικούς σκοπούς και μπορεί να προσδώσει μεγάλη αξία στο εκπαιδευτικό έργο. Ο τρόπος με τον οποίο μπορεί ένα εκπαιδευτικό ιστολόγιο να ενισχύσει το μαθησιακό ενδιαφέρον μιας τάξης εξαρτάται από όλους τους συμμετέχονες. Μερικοί ενδεικτικοί τρόποι χρήσης του ιστολογίου στo σχολικό περιβάλλον είναι:

1. Ως πίνακας ανακοινώσεων για:
    1. Τρέχουσες ανακοινώσεις
    2. Σχολικά Προγράμματα
    3. Δραστηριότητες
    4. Σχολικά δρώμενα
    5. Ανακοινώσεις και χρήσιμες πληροφορίες για τους γονείς
  2. Για την ανάρτηση οδηγιών
    1. Πληροφορίες και ενημερώσεις
    2. Υπερσυνδέσμους σε πηγές πληροφοριών (χρήσιμες ιστοσελίδες, χάρτες, εκπαιδευτικά link και εκπαιδευτικoύς ιστότοπους)
  3. Για τη δημοσίευση εργασιών
    1. των μαθητών μιας τάξης
    2. των εκπαιδευτικών ενός σχολείου ή μιας ειδικότητας
    3. κάποιων ομάδων (περιβαλλοντικών, πολιτιστικών κ.α.)
  4.  Για ψυχαγωγία
    1.  Φιλαναγνωσία