Ιαν 23 2017

Μια οδοντίατρος στην τάξη μας

Με αφορμή το κεφάλαιο «ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΜΑΣ» από την ενότητα: «ΠΕΠΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ» του βιβλίου της Φυσικής η κα Ιωαννίδου-Εμποροπούλου, μητέρα μαθητή της τάξης και οδοντίατρος, απαντώντας θετικά στην πρόσκλησή μας, έκανε μια χρήσιμη ενημέρωση στους μαθητές για τις διαφορές, τον αριθμό και τη χρήση των δοντιών μας, τα νεογιλά και τα μόνιμα, τη στοματική υγιεινή και τις ασθένειες που τα απειλούν.

Οι μαθητές είχαν μαζί και τις οδοντόβουρτσες τους και η οδοντίατρος τους έδειξε με βιωματικό πλέον τρόπο τη σωστή μέθοδο βουρτσίσματος των δοντιών όπως και τον κατάλληλο τύπο οδοντόβουρτσας για την ηλικία τους. Η συνάντηση αυτή κράτησε δύο διδακτικές ώρες και οι μαθητές ενθουσιάστηκαν όχι μόνο από αυτά που είδαν κι άκουσαν, αλλά κι από τις απαντήσεις που έλαβαν στις πολλές απορίες που εξέφρασαν.

???????????????????????????????????? 4.1