Μάι 28 2016

Ευαισθητοποίηση και εξοικείωση με την κώφωση

5.5 4.4 3.3 2.2

Φτάνοντας στο τέλος του εκπαιδευτικού προγράμματος Ε-twinning με θέμα “Εξοικείωση και Ενημέρωση με τις αισθητηριακές αναπηρίες, Τύφλωση και Κώφωση”, οι μαθητές του Ε’1 μαζί με τις εκπαιδευτικούς Αριστέα Τσουμάνα και Κυριακή Χατζηπαναγιώτου σχεδίασαν και υλοποίησαν μια βιωματική δραστηριότητα. Οι μαθητές, φορώντας ωτοασπίδες, προσπάθησαν να επικοινωνήσουν και να αγοράσουν διάφορα προϊόντα. Μέσα από αυτή τη δραστηριότητα κατανόησαν καλύτερα και αντιλήφθηκαν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα κωφά άτομα στην καθημερινότητά τους και πόσο δύσκολη είναι η επικοινωνία τους με τα ακούοντα άτομα. Τα εμπορικά καταστήματα που επισκέφτηκαν ήταν το Φαρμακείο του Απόστολου Παπαδόπουλου, ο Φούρνος του Κώστα Μπόζη και το Μίνι Μάρκετ της Έλενας Γιαννάκου.