Νοέ 27 2017

Πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας στο “Βαφοπούλειο”

Βαφοπούλειο 1
Βαφοπούλειο 2

«Παίζουμε με τα βιβλία, γνωρίζουμε τη βιβλιοθήκη»

«Παίζουμε με τα βιβλία, γνωρίζουμε τη βιβλιοθήκη»

Οι φοιτητές του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Αριστοτέλειου  Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.), με την εποπτεία της καθηγήτριας Βενετίας Αποστολίδου, μας βοήθησαν να καταλάβουμε τον τρόπο με τον οποίο οργανώνεται μια βιβλιοθήκη, αλλά και τον τρόπο που λειτουργεί. Μας έφεραν σε επαφή με πολλά είδη βιβλίων και μας διάβασαν αποσπάσματα από λογοτεχνικά βιβλία. Τέλος μας ζήτησαν να επιλέξουμε βιβλία που μας αρέσουν και να τα παρουσιάσουμε στους συμμαθητές μας.

Στα ράφια μιας βιβλιοθήκης κρύβεται ένας ολόκληρος  κόσμος πραγματικός ή φανταστικός που μας καλεί να τον ανακαλύψουμε.

Ζήσαμε μια υπέροχη εμπειρία, μάθαμε πολλά, ξεκινήσαμε το ταξίδι….