Δεκ 26 2015

Κάλαντα στις Θρησκευτικές και Πολιτικές Αρχές

kalanta 1 kalanta 2 kalanta 3 kalanta_dimos_9

Τα καθιερωμένα Κάλαντα των Χριστουγέννων έψαλλαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του 2ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς στον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Πολυανής και Κιλκισίου Εμμανουήλ.  Ο Σεβασμιότατος υποδέχθηκε τα παιδιά στο αρχονταρίκι της Ιεράς Μητροπόλεως, άκουσε τα κάλαντα, ενημερώθηκε από τα παιδιά για τις ασχολίες τους και την πρόοδό τους, ενώ τους έδωσε τις ευχές του για Καλά Χριστούγεννα.

Στη συνέχεια τα παιδιά επισκέφθηκαν το Δημοτικό Κατάστημα και  έψαλλαν τα Κάλαντα στον Δήμαρχο της πόλης κο Σισμανίδη Δημήτριο. Τα κάλαντα άκουσε και η Αν. Διευθύντρια κα Τσιραμπίδου Μαρία επί της 21ης Ιουνίου, μιας και ανειλημμένες υποχρεώσεις των ημερών την υποχρέωσαν να μην είναι στο γραφείο της.

Τα παιδιά έψαλλαν τα κάλαντα και χριστουγεννιάτικα τραγούδα σε όλο το μήκος της κεντρικής οδού της πόλης και κατέληξαν στο «Χριστουγεννιάτικο Χωριό» όπου συμμετείχαν στις εορταστικές δράσεις που επιμελήθηκε ο Δήμος Κιλκίς για τους μαθητές των σχολείων.