Απόκριες στο σχολείο

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου οι μαθητές του σχολείου συμμετείχαν σε διάφορα έθιμα από όλη την Ελλάδα που έχουν σχέση με τις Απόκριες.

Η Α’ τάξη χόρεψε τα “Κουκιά”, έναν μιμητικό χορό της Καρδίτσας, ενώ οι μαθητές της Β’ τάξης το “Πιπέρι” ένα έθιμο κυρίως της Θεσσαλίας και της Ηπείρου.  Η “Σκούπα” με σούστα Κρήτης παρουσιάστηκε από τους μαθητές της Γ’ τάξης και ο “Κάβουρας” από την Δ’.  Στη συνέχεια, τα κορίτσια των Ε1 και Ε2 παρουσίασαν τον “Μέρμηγκα” από την Κεφαλλονιά και τα αγόρια, των αντίστοιχων τάξεων, τον χορό “Λυποθυμιάρικο” από την Ήπειρο. Το πανελλαδικό έθιμο με το γαϊτανάκι αναβίωσε από τις μαθήτριες των τμημάτων Στ1 και Στ2.

Τέλος, όλοι οι μαθητές συμμετείχαν στον έθιμο της “χάσκας” κατά το οποίο προσπαθούσαν χωρίς να χρησιμοποιούν τα χέρια τους να πιάσουν ένα λουκούμι.