ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΚΥΚΛΑΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΚΥΚΛΑΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Οι μαθητές του Σχολείου μας πήραν μέρος στον 7ο διαγωνισμό του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης. Πρωταγωνιστής του διαγωνισμού για τη φετινή χρονιά είναι ένας χάλκινος καθρέφτης από την Κύπρο που χρονολογείται από το 1200-1050 π.Χ. και βρίσκεται στον 3ο όροφο του Μουσείου.

Έτσι, με αφορμή τον καθρέφτη καλούμε τα παιδιά να συστηθούν στον κόσμο, όπως εκείνα βλέπουν τον εαυτό τους, όπως ονειρεύονται να τον δούνε. Διαλέγουν τα χρώματα και υλικά και ζωγραφίζουν μέσα στον καθρέφτη το πορτραίτο τους ή την ιστορία τους ή τις σκέψεις τους.

Συγχαρητήρια για τη συμμετοχή των μαθητών μας και στην πρωτοβουλία της εκπαιδευτικού καλλιτεχνικών του Σχολείου μας κ. Χριστίνα Παπαδημητρίου. Περιμένουμε με αγωνία τα αποτελέσματα!!

Η Δ/ντρια του Σχολείου

Δώρα Τελλίδου – Τζηκαλάγια