ΗΜΕΡΑ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ 2019

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Η ημέρα αυτή καθιερώθηκε πριν από 27 χρόνια από τον ΟΗΕ με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του κόσμου για τα άτομα με αναπηρία, ώστε να γίνονται αποδεκτά και να ευημερούν σε όλους τους τομείς, κοινωνικούς, πολιτισμικούς, πολιτικούς και οικονομικούς.

Η εκπαίδευση πρέπει να προωθεί τον σεβασμό, την αποδοχή και την ισότητα δικαιωμάτων προς τα άτομα με αναπηρία. Πέρα από τις υλικοτεχνικές υποδομές που πρέπει να παρέχει το κράτος, την εκπαιδευτική στρατηγική μέσω προγραμμάτων και το έμψυχο υποστηρικτικό προσωπικό, πρέπει να μεταδώσουμε στους μαθητές μας αξίες, να καταλάβουν ότι η αναπηρία κάθε μορφής, εκ γενετής ή επίκτητη, αποτελεί μέρος της ζωής μας, στις κοινωνίες μας και είναι χρέος όλων μας να το αποδεχόμαστε και να το υποστηρίζουμε και όχι να υποτιμούμε ή να αφήνουμε στο περιθώριο τα άτομα με αναπηρία.

Οι σκέψεις και οι στάσεις μας ας γίνουν πράξεις για όλες τις ημέρες του χρόνου, για όλη μας τη ζωή!

Δρ. Δώρα ΤελλίδουΤζηκαλάγια