2Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ

Μετά από πρόσκληση – αίτημα του Σχολείου προς  τον Φορέα Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων (ΦοΔΣΑ) και απορριμμάτων, πραγματοποιήθηκε  μια ενημέρωση και ποικίλες σχολικές δράσεις για την ανακύκλωση από την περιβαλλοντολόγο κ. Καραπάτσιου Ευγενία.

Σκοπός του προγράμματος της ΔΙΑΔΥΜΑ είναι να ενημερωθούν οι μαθητές για θέματα διαχείρισης απορριμμάτων, να ευαισθητοποιηθούν για τα προβλήματα που συνδέονται µε αυτά και να μάθουν μέσω των δράσεων και των επισκέψεων των ειδικών επιστημόνων, πως συμμετέχουμε σωστά στην ανακύκλωση των απορριμμάτων. Οι μαθητές του σχολείου μας με πολύ προσοχή και πραγματικό ενδιαφέρον άκουσαν την επιστήμονα και συμμετείχαν στις δραστηριότητες του προγράμματος με όρεξη και ενθουσιασμό.

Ευχαριστούμε όλοι μας, μαθητές και Σ.Δ., θερμά την κ. Καραπάτσιου!

Δώρα Τελλίδου – Τζηκαλάγια