ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

2ο Δημοτικό Σχολείο Καστοριάς – Ιφιγένεια Διδασκάλου

Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2019 –

Τρίτη 5 Φεβρουαρίου 2019

Το φετινό σύνθημα της καμπάνιας είναι

Μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο – Together for a better internet (https://www.saferinternetday.org)

Το μήνυμα της ημέρας αποτελεί μία πρόσκληση στην εκπαιδευτική κοινότητα, ώστε να προσεγγίσουμε το θέματα ασφάλειας και προστασίας για τη διαμόρφωση ενός καλύτερου και ασφαλέστερου Διαδικτύου.

Σήμερα λοιπόν οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης ασχολήθηκαν με το θέμα αυτό με σοβαρότητα και ευαισθησία. Χωρίστηκαν σε ομάδες και ετοίμασαν εύστοχες ερωτήσεις σχετικά με τα αρνητικά και θετικά του διαδικτύου. Στη συνέχεια ζωγράφισαν ομαδικά και έγραψαν μηνύματα, σύμφωνα με το φετινό θέμα και τέλος δραματοποίησαν το θέμα του εκφοβισμού μέσω του διαδικτύου.

Ας δώσουμε προσοχή στο θέμα αυτό από νωρίς στα σχολεία μας, ας ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές μας να  φτιάξουμε ΜΑΖΙ ένα καλύτερο Διαδίκτυο … !!!

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Δρ. Δώρα Τελλίδου – Τζηκαλάγια