2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ «Τρεφόμαστε υγιεινά… αγοράζουμε σωστά»

Προσπαθώντας να δώσουμε ένα σωστό διατροφικό προσανατολισμό στους μαθητές μας, σχεδιάσαμε δράσεις που σχετίζονται με την υγιεινή διατροφή. Αρχικά έγινε μια γενική ενημέρωση προς όλους τους μαθητές του σχολείου, με ομιλία από την Δ/ντρια και προβολή σχετικά με το θέμα του υγιεινού σχολικού δεκατιανού. Στη συνέχεια έγινε διάλογος με τα παιδιά από κάθε δάσκαλο/α στις τάξεις και προτείναμε λίστα με υγιεινές τροφές που μπορούν να τρώνε στο σχολείο.
Μετά τη θεωρία ήρθε η ώρα σήμερα για πράξεις. Οργανώσαμε τον «σχολικό μπουφέ» στήσαμε όμορφα τα υγιεινά τρόφιμα που έφεραν οι ίδιοι οι μαθητές και αγοράσαμε όλοι, μαθητές και εκπαιδευτικοί, το δεκατιανό μας, υλοποιώντας την δράση «τρεφόμαστε υγιεινά, αγοράζουμε σωστά».
Την προσπάθεια αυτή στήριξαν οι γονείς των μαθητών με τα υπέροχα πράγματα που ετοίμασαν και συσκεύασαν εντυπωσιακά για τον μπουφέ μας. Τους ευχαριστούμε θερμά.
Δώρα Τελλίδου – Τζηκαλάγια

1 2 3 DSCN1035 DSCN1039 DSCN1045 DSCN1051 DSCN1056 DSCN1077