ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΚΥΡΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ ΠΑΡΑΣΧΟΥ

Στα πλαίσια της προώθησης της φιλαναγνωσίας και της αγάπης για το παιδικό βιβλίο, ο Σύλλογος Διδασκόντων σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων αποφάσισαν για τη φετινή σχολική χρονιά να προσκαλέσουν στο Σχολείο μας τη συμπατριώτισσά μας από τις Μενετές Καρπάθου συγγραφέα παιδικών βιβλίων κα Σοφία Παράσχου-Χατζηδημητρίου, η οποία δέχτηκε με πολλή χαρά την πρόσκλησή μας.

Η κα Παράσχου επισκέφτηκε το Σχολείο μας στις 28 και 29 Μαρτίου 2019 και διάβασε στους μαθητές αποσπάσματα από τα βιβλία της, πραγματοποίησε δραστηριότητες φιλαναγνωσίας και απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις των παιδιών. Για τη δράση αυτή φιλοξενήσαμε στο Σχολείο μας και το Δημοτικό Σχολείο Απερίου και το Δημοτικό Σχολείο Αρκάσας που αποδέχτηκαν την πρόσκλησή μας.

Ο Σύλλογος Γονέων διοργάνωσε έκθεση βιβλίου από την οποία οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να αγοράσουν και να διαβάσουν τα βιβλία της κας Παράσχου!!