NOUS Ινστιτούτο ψηφιακής μάθησης & επικοινωνίας

Το ινστιτούτο «ΝΟUS» ιδρύθηκε το 2013 με στόχο την προαγωγή της ηλεκτρονικής μάθησης για όλους.  Έχει σαν σκοπό να προάγει τη μάθηση και την επικοινωνία μέσω υπολογιστή με τη χρήση σύγχρονων εκπαιδευτικών μεθόδων. Υλοποιείται έρευνα στον τομέα των αμφίδρομων πολυμέσων και παράγεται εκπαιδευτικό λογισμικό. Υλοποιούνται, επίσης, προγράμματα ψηφιακής μάθησης για δημοτικά σχολεία όπου τάξεις σχολείων επισκέπτονται το ΝΟUS και παρακολουθούν προγράμματα που βασίζονται στις νέες τεχνολογίες όπως η εικονική και η επαυξημένη πραγματικότητα. Επιπλέον, υλοποιούνται προγράμματα εκπαίδευσης του κοινού στην ασφαλή χρήση του διαδικτύου, στη χρήση των νέων τεχνολογιών σε ειδικές ομάδες κοινού (άτομα με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, άτομα τρίτης ηλικίας). O NOUS υλοποιεί κάθε Σεπτέμβριο το πρόγραμμα Isprire Teachers For Tech όπου ενημερώνει τους δασκάλους για τις τελευταίες εξελίξεις στο χώρο της εκπαίδευσης με νέες τεχνολογίες αλλά και τους εκπαιδεύει στη χρήση εκπαιδευτικών λογισμικών. Το ινστιτούτο είναι Μη Κερδοσκοπικός Οργανισμός, χρηματοδοτείται από ιδίους πόρους και τις συνδρομές των μελών του και  δε λαμβάνει καμία  κρατική ή ευρωπαϊκή επιχορήγηση.
Ο ΝΟUS παρέχει ελεύθερη πρόσβαση σε όλα τα εκπαιδευτικά λογισμικά του σε μαθητές/μαθήτριες και στους δασκάλους τους.

Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα, πατώντας εδώ: NOUS