ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ “Ο ΜΑΓΚΑΣ” Ε΄-ΣΤ΄ΤΑΞΕΙΣ

1 ΜΑΓΚΑΣ

Ένα από τα κορυφαία έργα παιδικής Λογοτεχνίας “Ο ΜΑΓΚΑΣ”της Πηνελόπης Δέλτα παρακολούθησαν οι μαθητές μας της Ε΄και ΣΤ΄τάξης στο θέατρο Νέος Ακάδημος( 15-01-2024 και 22-01-2024).

Ο Μάγκας, ένας σκύλος που  ζει στο σπίτι μιας εύπορης οικογένειας της Αλεξάνδρειας εγκαταλείπει  από φόβο το σπίτι του. Βρίσκεται, για λίγες μέρες στις φτωχογειτονιές της πόλης, όπου έρχεται αντιμέτωπος με τις δυσκολίες της ζωής και γνωρίζει τον αδέσποτο Αφράτο. Η φιλία τους θα τον βοηθήσει και  θα του δώσει μαθήματα ζωής που θα τον οδηγήσουν στην ωριμότητα.

(Στον Μάγκα, η Πηνελόπη Δέλτα, επέλεξε να κάνει πρωταγωνιστή έναν σκύλο που αφηγείται την ιστορία του σε πρώτο πρόσωπο, καθώς σκέφτηκε ότι έτσι θα προκαλούσε μεγαλύτερο ενδιαφέρον στα παιδιά)

Πραγματικά οι μαθητές παρακολούθησαν με πολύ ενδιαφέρον και εκδήλωσαν συναισθήματα που άγγιξαν την ψυχή τους , μέσα από την πολύ όμορφη αυτή παράσταση!