ΝΕΟ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Αξιότιμοι γονείς/κηδεμόνες,
ο Διευθυντής, οι Εκπαιδευτικοί και το υπόλοιπο προσωπικό του 2ου Δ.Σ. Γέρακα σας εύχονται μια καλή, γόνιμη και δημιουργική σχολική χρονιά. Μια νέα χρονιά για την οποία είμαστε βέβαιοι  ότι θα προσπαθήσουμε όλοι μαζί, ξεπερνώντας τις δυσκολίες που συναντήσαμε τις προηγούμενες χρονιές, κυρίως λόγω της πανδημίας, να βελτιώσουμε τις συνθήκες φοίτησης των παιδιών μας και να καλύψουμε τις ανάγκες όλης της σχολικής κοινότητας σε κλίμα συνεργασίας, ομαδικότητας κι αλληλεγγύης.
Από το σχολικό έτος 2022-2023 τίθεται σε εφαρμογή νέο, αναβαθμισμένο πρόγραμμα ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου  σύμφωνα με τις αρχές και τις προϋποθέσεις που ορίζονται στις επόμενες παραγράφους
Το νέο, αναβαθμισμένο πρόγραμμα ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου διαμορφώνεται ως εξής:

i) Στην πρώτη (1η) ζώνη, (13:20-14:00) «Μεσημβρινό Γεύμα – Διατροφική αγωγή», διάρκειας μίας (1) διδακτικής ώρας καθημερινά, εντάσσεται το διδακτικό αντικείμενο της διατροφικής αγωγής,

ii) Στη δεύτερη (2η) ζώνη,(14:10-15:50) «Μελέτη-Προετοιμασία», διάρκειας δύο (2) διδακτικών ωρών, εντάσσεται, τουλάχιστον για μια (1) διδακτική ώρα καθημερινά, το γνωστικό αντικείμενο της «Μελέτης -Προετοιμασίας» στη γλώσσα και τα μαθηματικά. Στη ίδια ζώνη δύναται να εντάσσεται μία (1) διδακτική ώρα με αντικείμενο ένα ή περισσότερα από τα ακόλουθα: αγγλικά, αθλητισμός, εικαστικά, μουσική, θεατρική αγωγή και τεχνολογία πληροφορίας και επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.), τα οποία ανατίθενται σε εκπαιδευτικούς του αντίστοιχου κλάδου.

iii) Στην τρίτη (3η) ζώνη,(15:55-17:30) «Σχολικοί Μαθητικοί Όμιλοι», εντάσσονται, για συνεχόμενο δίωρο καθημερινά, με ενδιάμεσο ολιγόλεπτο διάλειμμα, οι σχολικοί μαθητικοί όμιλοι, στο πλαίσιο λειτουργίας των οποίων δύναται να προσφέρεται δράση, δημιουργική απασχόληση, ελεύθερη έκφραση και ψυχαγωγία με αντικείμενα σχετιζόμενα με τον αθλητισμό, τα ομαδικά αθλήματα, τους παραδοσιακούς ή μοντέρνους χορούς, τη χοροκινητική έκφραση, τις εικαστικές τέχνες, τις χειροτεχνίες και κατασκευές, την εκμάθηση μουσικών οργάνων, την εκπαιδευτική ρομποτική, τα πνευματικά παιχνίδια και παζλ, τα παραδοσιακά παιχνίδια, τις επιστημονικές κατασκευές – πειράματα, τα μαθηματικά παιχνίδια, τη ρητορική τέχνη και δημιουργική γραφή, το ασφαλές και δημιουργικό διαδίκτυο, τη διαπολιτισμική παιδεία, την πολιτειότητα και πολιτότητα, τον εθελοντισμό, την παιδική επιχειρηματικότητα, τη δημιουργία εφημερίδας. Οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου δύνανται να επιλέγουν και να συμμετέχουν σε έναν ή περισσότερους ομίλους.

Όσοι γονείς επιθυμούν την συμμετοχή των τέκνων τους στο νέο αναβαθμισμένο πρόγραμμα του Ολοήμερου Σχολείου, καλούνται να στείλουν συμπληρωμένη την αίτηση, που θα βρείτε στην κατηγορία έντυπα του παρόντος ιστότοπου, στο mail του Σχολείου (mail@2dim-gerak.att.sch.gr) μέχρι την Δευτέρα 12/09/2022 και ώρα 12:00.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση.