ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΓΛΩΣΣΩΝ

Σε όλη την Ευρώπη, 700 εκατομμύρια Ευρωπαίοι εκπροσωπούνται από τα 46 κράτη μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης και ενθαρρύνονται να μάθουν όλο και περισσότερες ξένες γλώσσες, σε οποιαδήποτε ηλικία, εντός ή εκτός σχολείου. Το γεγονός αυτό πηγάζει από την πεποίθηση του Συμβουλίου της Ευρώπης ότι η γλωσσική πολυμορφία αποτελεί εργαλείο για την επίτευξη ευρύτερης διαπολιτισμικής κατανόησης και βασικό στοιχείο στην πλούσια πολιτιστική κληρονομιά της ηπείρου μας.

Από το 2001 η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου.

Τα τμήματα Στ1 και Στ2 του σχολείου μας πήραν μέρος και φέτος στον εορτασμό μέσω του μαθήματος της Αγγλικής Γλώσσας. Αρχικά, οι μαθητές ανέφεραν τις γλώσσες που μιλούν και ακολούθησε συζήτηση για τα οφέλη της πολυγλωσσίας ως εργαλείο διαπολιτισμικής κατανόησης. Στη συνέχεια, διάβασαν τη φράση ‘Γεια σου’ σε αρκετές ευρωπαϊκές γλώσσες και τέλος δημιούργησαν σημαίες μερικών από τα κράτη της ευρωπαϊκής ένωσης. Τα παιδιά διασκέδασαν, ενημερώθηκαν για τον γλωσσικό πλούτο των λαών της Ευρώπης και ενθαρρύνθηκαν να μαθαίνουν ξένες γλώσσες αλλά και να είναι περήφανα για την μητρική τους γλώσσα, όποια κι αν είναι αυτή.

20220926 085526 20220926 094121