Σχολικό Έτος: 2023-2024
Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η τριήμερη εκδρομή των μαθητών της Στ’ τάξης του σχολείου μας, στις 13-14-15 Απριλίου 2024, συνοδευόμενοι από τον Υποδιευθυντή κ. Καρανικόλα Αθανάσιο και τις εκπαιδευτικούς κ. Πομπιέρη Ελένη και κ. Νιόζα Στέλλα, συμμετέχοντας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης, «Περπατώ με την τάξη μου στην Πλάκα».
Με την άφιξή τους στην Αθήνα οι μαθητές μας επισκέφθηκαν το Αττικό Πάρκο και γνώρισαν πολλά και διαφορετικά είδη ζώων που φιλοξενούνται σε αυτό.
Το πρωί της επόμενης μέρας επισκέφθηκαν το νέο Μουσείο της Ακρόπολης. Εκεί είχαν τη δυνατότητα να θαυμάσουν από κοντά τα εκθέματα και να τα γνωρίσουν καλύτερα με τη βοήθεια της ξεναγού.
Φυσικά, ακολούθησε η επίσκεψη και ξενάγηση στον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης.
Έπειτα, επισκέφθηκαν τον χώρο του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου (Παλιά Βουλή) και ακολούθησε μία χαλαρωτική βόλτα στα στενά της Πλάκας και στο Μοναστηράκι. Το ίδιο βράδυ μαθητές και γονείς, μία μεγάλη παρέα, διασκέδασαν με γλέντι και χορό.
Το πρωί της Δευτέρας οι μαθητές μας παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Περπατώ με την τάξη μου στην Πλάκα», όπου μέσα από παιγνιώδη και διασκεδαστικό τρόπο ξεναγήθηκαν σε αξιοθέατα και μνημεία της Πλάκας μαθαίνοντας την ιστορία της πιο αρχαίας γειτονιάς με έναν ευχάριστο τρόπο.
Πριν από την αναχώρηση για το ταξίδι της επιστροφής, κάναμε μία στάση στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.
![]() |
![]() |
Οι μαθητές μας γύρισαν χαρούμενοι πίσω στην πόλη μας έχοντας στις αποσκευές τους πολλές ευχάριστες και αξέχαστες εμπειρίες!