Το Στ’2 παίρνει μέρος στον 13ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης

Σχολικό Έτος 2023-2024

20240212 131853Οι μαθητές/τριες του τμήματος Στ’2 του σχολείου μας συμμετέχουν στον 13ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης που οργανώνουν οι εκδόσεις Μεταίχμιο. Είναι ένα ετήσιο πρόγραμμα φιλαναγνωσίας με τη μορφή διαγωνισμού, έχοντας στόχο την καλλιέργεια της φιλικής σχέσης των παιδιών με τη λογοτεχνία και την ανάγνωση καθώς και τη γνωριμία με Έλληνες και ξένους συγγραφείς. Το θέμα του φετινού Μαραθώνιου Ανάγνωσης αφορά το σχολείο.

Αρχικά οι μαθητές/τριές μας διάβασαν τα τρία βιβλία που αφορούν τη Στ’ τάξη, τα οποία είναι τα εξής:

• Τα χρώματα των παιδιών, της Αλέκας Τρίπου-Μάνου
  • Η Έλλα στο περιθώριο, της Καθ Χάου
  • Human Net, της Κατερίνας Ζωντανού.

Έπειτα, τα παιδιά απάντησαν σε ερωτήσεις και καταπιάστηκαν με δραστηριότητες.

Κάθε Παρασκευή διαθέταμε τουλάχιστον μία διδακτική ώρα για την ανάγνωση των βιβλίων. Έτσι, με αφορμή το βιβλίο Human Net, το οποίο διαπραγματεύεται τον σχολικό εκφοβισμό μιλήσαμε για τον εκφοβισμό στο σχολικό πλαίσιο, διατυπώθηκαν σκέψεις και απόψεις και εκφράστηκαν συναισθήματα. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες, όπου η πρώτη ομάδα έφτιαξε μία αφίσα κατά του σχολικού εκφοβισμού, η δεύτερη ομάδα έγραψε τους κανόνες του παιχνιδιού Human Net, το οποίο παίξαμε στην αυλή και η τρίτη ομάδα έγραψε ένα τραγούδι υπέρ της φιλίας και κατά της βίας πατώντας στη μελωδία ενός γνωστού τραγουδιού. Τέλος, γράψαμε τη βιογραφία της συγγραφέως του βιβλίου.         20240212 131858
1713564418796

Η καταξιωμένη συγγραφέας παιδικής λογοτεχνίας, κυρία Κατερίνα Ζωντανού, δέχτηκε την πρόσκληση που της στείλαμε για να τη γνωρίσουμε και να συνομιλήσουμε μαζί της για το βιβλίο. Την Τρίτη 27 Φεβρουαρίου 2024 υποδεχτήκαμε με πολλή χαρά την κυρία Ζωντανού στην τάξη μας. Μας είπε λίγα λόγια για τη ζωή και το έργο της, μιλήσαμε για το βιβλίο, την έμπνευσή της, τους ήρωες και το βασικό μήνυμα του βιβλίου και της προτείναμε να γράψει τη συνέχειά του!

Η κυρία Ζωντανού, ένας πολύ γλυκός άνθρωπος, μίλησε στα παιδιά με πολλή αγάπη και απάντησε σε όλα τα ερωτήματα που τέθηκαν. Στο τέλος της συνάντησής μας τραγουδήσαμε τρία τραγούδια κατά του σχολικού εκφοβισμού, ένα εκ των οποίων γράψαμε εμείς, τα οποία είχαν προετοιμάσει τα παιδιά με τη δασκάλα της μουσικής, κυρία Ρουβολή Αναστασία.

Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Ζωντανού για την αποδοχή της πρόσκλησης που της στείλαμε και για τον τρόπο που μίλησε και προσέγγισε τα παιδιά. Η συνομιλία με μία συγγραφέα ήταν μία εμπειρία πρωτόγνωρη για κάποιους μαθητές και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όλων των παιδιών καθόλη τη διάρκεια της συνάντησης.

Υπεύθυνη τμήματος: Πομπιέρη Ελένη