«Τα παιδία παίζει»
Με ετικέτα Ετικέτες:

Σχολικό έτος 2022-2023

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας που αφορά την ενότητα που ασχολείται με τα «Επιτραπέζια παιχνίδια» οι μαθητές του Ε΄2 τμήματος έφεραν στο σχολείο αγαπημένα τους επιτραπέζια παιχνίδια, χωρίστηκαν σε ομάδες, έπαιξαν και διασκέδασαν με την ψυχή τους.

Τα επιτραπέζια παιχνίδια είναι ένα εναλλακτικό και ενδιαφέρον εκπαιδευτικό εργαλείο. Σε ένα πολύ όμορφο κλίμα γεμάτο γέλια και πειράγματα τα παιδιά κατάφεραν να κερδίσουν πολλά οφέλη, όπως  την ανάπτυξη και εξέλιξη της δημιουργικότητας, της μεθοδικότητας και της κοινωνικότητας, την αξία της ομαδικότητας, τη διαδικασία επίλυσης προβλημάτων, την ανάγκη τήρησης κανόνων και την αποδοχή της ήττας. Το πιο σημαντικό όφελος, όμως, ήταν η χαρά στο πρόσωπο κάθε παιδιού!