Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου-Δράση φιλαναγνωσίας με το Β’2

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Την καθιέρωσε η Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα το 1966. Από τότε, κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της οργάνωσης αυτής ετοιμάζει ένα μήνυμα και μια αφίσα, που διανέμονται σε όλο τον κόσμο, έχοντας απώτερο στόχο να τονίσουν την αξία των βιβλίων και να ενθαρρύνουν τη διεθνή συνεργασία για την ανάπτυξη και τη διάδοση της παιδικής λογοτεχνίας. Φέτος υπεύθυνο για τη δημιουργία της αφίσας ήταν το τμήμα της Ιαπωνίας. Το μήνυμα έγραψε η συγγραφέας Eiko Kadono και την αφίσα φιλοτέχνησε η συγγραφέας και εικονογράφος Nana Furiya.

Poster Japan Final                . AFISA PAGKOSMIA HMERA PAIDIKOU BIBLIOU 2024 33X47 Back

Image 45951 1 Με αφορμή τον εορτασμό αυτής της ημέρας η υπεύθυνη της βιβλιοθήκης σε συνεργασία με τη δασκάλα του τμήματος οργάνωσαν μία δράση φιλαναγνωσίας για τους μικρούς βιβλιοφάγους του τμήματος Β’2. Αρχικά, οι μαθητές παρακολούθησαν ένα εκπαιδευτικό βίντεο, όπου ενημερώθηκαν για τη ζωή και το έργο του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Επίσης, είδαμε τη φετινή αφίσα και διαβάσαμε το μήνυμα.

Έπειτα, η υπεύθυνη της βιβλιοθήκης διάβασε στους μαθητές το υπέροχο βιβλίο “Το όλο και το λίγο” που έγραψε ο Κυριάκος Χαρίτος και εικονογράφησε η Ίρις Σαμαρτζή. Ένα βιβλίο που αντιπαραβάλει το Όλο του μεγάλου κόσμου με το Λίγο του δικού μας μικρόκοσμου. Μεγάλα και μικρά, σημαντικά και ασήμαντα…

Ενδεικτικά παραθέτουμε τι έγραψαν οι μικροί μας μαθητές για το Όλο τους και το λίγο τους….

Το όλο είναι είναι η καταγάλανη θάλασσα.

Το όλο είναι η αγάπη της μαμάς.

Η αγκαλιά του αδερφού μου είναι το όλο.

Το όλο είναι το αγαπημένο μου βιβλίο.

Το όλο είναι η γιαγιά μου και ο παππούς μου.

Το λίγο είναι η χαμένη μου σφυρίχτρα.

Το λίγο είναι όταν δεν έχει στο σπίτι το αγαπημένο μου φαγητό.

Το λίγο είναι όταν χάνω σε ένα παιχνίδι.

Το λίγο είναι ένα παιχνίδι που χάλασα.

946bee3b 0f18 4589 8fed 838ba4287036 1

Τέλος, έφτιαξαν σελιδοδείκτες για να τους συντροφεύουν σε όλα τα ταξίδια τους με τα βιβλία.

f7d74fa7 e9e5 41f5 a0f1 b7ae9c783b19 1 2

Κι όπως είπε ένας μικρός μαθητής όταν τον “μάλωναν” οι συμμαθητές του, γιατί έκοψε κατά λάθος τον σελιδοδείκτη: “Αυτό είναι το λίγο“. Ακούγοντας αυτά τα λόγια εμείς οι εκπαιδευτικοί νιώσαμε ότι “Αυτό είναι το Όλο” που μας χαρίζουν η ανάγνωση των βιβλίων και τα συναισθήματα των παιδιών.

Υπεύθυνη βιβλιοθήκης: Πομπιέρη Ελένη

Υπεύθυνη τμήματος: Κανακούδη Μαρία