Σχολικό έτος 2023-2024
Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Την καθιέρωσε η Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα το 1966. Από τότε, κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της οργάνωσης αυτής ετοιμάζει ένα μήνυμα και μια αφίσα, που διανέμονται σε όλο τον κόσμο, έχοντας απώτερο στόχο να τονίσουν την αξία των βιβλίων και να ενθαρρύνουν τη διεθνή συνεργασία για την ανάπτυξη και τη διάδοση της παιδικής λογοτεχνίας. Φέτος υπεύθυνο για τη δημιουργία της αφίσας ήταν το τμήμα της Ιαπωνίας. Το μήνυμα έγραψε η συγγραφέας Eiko Kadono και την αφίσα φιλοτέχνησε η συγγραφέας και εικονογράφος Nana Furiya.
Ενδεικτικά παραθέτουμε τι έγραψαν οι μικροί μας μαθητές για το Όλο τους και το λίγο τους….
Τέλος, έφτιαξαν σελιδοδείκτες για να τους συντροφεύουν σε όλα τα ταξίδια τους με τα βιβλία.
Κι όπως είπε ένας μικρός μαθητής όταν τον “μάλωναν” οι συμμαθητές του, γιατί έκοψε κατά λάθος τον σελιδοδείκτη: “Αυτό είναι το λίγο“. Ακούγοντας αυτά τα λόγια εμείς οι εκπαιδευτικοί νιώσαμε ότι “Αυτό είναι το Όλο” που μας χαρίζουν η ανάγνωση των βιβλίων και τα συναισθήματα των παιδιών.
Υπεύθυνη βιβλιοθήκης: Πομπιέρη Ελένη
Υπεύθυνη τμήματος: Κανακούδη Μαρία