Αγώνες  στις Αθλοπαιδιές  Πετοσφαίρισης και Καλαθοσφαίρισης

Αγώνες  Πετοσφαίρισης και Καλαθοσφαίρισης

Την Πέμπτη 23 Μαïου   στο Δ.Α.Κ. Ευόσμου διεξήχθησαν αγώνες αθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ   Δημοτικών Σολείων οι οποίοι διοργανώθηκαν από την Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αθλητικών Δραστηριοτήτων (Ο.Ε.Σ.Α.Δ.), την  Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το Δήμο Κορδελιού Ευόσμου.      Το σχολείο μας συμμετείχε με  δύο μεικτές ομάδες  στους αγώνες  Πετοσφαίρισης   και Καλαθοσφαίρισης   ( 8+8 μαθητές/τριες ) σε κάθε άθλημα,     Συγχαρητήρια στους μαθητές/τριες για την Εξαιρετική τους παρουσία

Στόχοι της δράσης:   Συνεργασία  και επικοινωνία των μαθητών μεταξύ τους ,διαχείριση της νίκης και της ήττας, γνωριμία με μαθητές άλλων σχολείων, διαχείριση της ανασφάλειας και της φοβίας , τόνωση της αυτοπεποίθησης .  Κατανόηση τι σημαίνει να είναι μέλη μιας ομάδας, να δίνουν ευκαιρίες στους συμπαίκτες τους , να σέβονται τον  αντίπαλο τις αποφάσεις των διαιτητών χωρίς διαμαρτυρίες. Να κατανοήσουν την αξία του αθλητισμού και τα οφέλη που αποκομίζουν τόσο στη σωματική τους υγεία  όσο και στην   ψυχολογία τους .