ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, στις 3 Δεκεμβρίου, αφιερώσαμε την εβδομάδα από 4/12 έως 8/12 σε δράσεις στις οποίες συμμετείχαν οι μαθητές όλου του σχολείου κατά τμήμα.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν, να ευαισθητοποιηθούν και να προχωρήσουν στην αποδοχή και συμπερίληψη όλων.

Τα παιδιά, κατά τμήμα, παρακολούθησαν βίντεο, ζωγράφισαν με το στόμα, συμμετείχαν σε κινητικές δραστηριότητες, δημιούργησαν αφίσες και κολάζ, έγραψαν σε γραφή Braille και προσπάθησαν να έρθουν σε επαφή με την Ελληνική Νοηματική Γλώσσα.

Επίσης, στο χώρο του σχολείου μας παρευρέθηκε ο κύριος Πολίτης Λευτέρης, πρακτικά τυφλός με 95% τύφλωση, ο οποίος μίλησε στα παιδιά των Δ’ , Ε’ και ΣΤ’ τάξεων για την τύφλωση.

Τα βίντεο που παρακολούθησαν οι μαθητές:

Υπεύθυνοι που υλοποίησαν τις δράσεις: Νικολαΐδου Ελεωνόρα, Καντζούρα Μαρία, Ντινούδη Χρυσάνθη, Ζέρβα Αντιγόνη, Νιόζα Στέλλα, Μαυρουδή Αγάπη, Παναγιωτίδου Ουρανία