Σχολική Νοσηλεύτρια

school nurse

Η σχολική νοσηλεύτρια :

Οι σχολικές νοσηλευτριες που εργάζονται σε ειδικά σχολεία στα οποία φοιτούν άτομα με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και άλλα προβλήματα είναι δύσκολος ο ρόλος τους επειδή παρεμβαίνουν στα πραγματικά και δυνητικά προβλήματα υγείας των παιδιών, προάγουν την υγεία και την ασφάλεια στο σχολείο με διάφορα προγράμματα αγωγής υγείας ωστόσο και να οργανώσουν το φαρμακείο του σχολείου.

Στο Ειδικό Σχολείο, η νοσηλεύτρια έχει μεγάλη ευθύνη για τα παιδιά και πρέπει να παρέχει ολιστική φροντίδα σε κάθε παιδί. Η σχολική νοσηλευτρια συνεργάζεται με την σχολική κοινότητα, την οικογένεια και άμεσα με το εκπαιδευτικό προσωπικό. Τα παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες πρέπει να έχουν δίπλα τους άτομα που να τους δείχνουν αγάπη, εμπιστοσύνη και φροντίδα.

Ευαισθητοποιεί τους μαθητές σε κανόνες ατομικής υγιεινής και προφύλαξης από κινδύνους. Έχει ως κύριο έργο την αγωγή και την προαγωγή της υγείας,με σκοπό τη διατήρηση και βελτίωση της υγείας στο σχολικό πληθυσμό