RSS Feed for This PostCurrent Article

Ταινία μικρού μήκους

Το ΣΤ’ 1 τμήμα του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ευκαρπίας παρουσίασε την ταινία μικρού μήκους «Φιλία χωρίς ημερομηνία λήξης» που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «Η τέχνη του κινηματογράφου». Το πρόγραμμα εφαρμόστηκε κατά τη διάρκεια της χρονιάς με σκοπό οι μαθητές και οι μαθήτριες να έρθουν σε επαφή με την τέχνη αυτή τόσο στο επίπεδο της θεωρίας όσο και της πράξης. Πιο συγκεκριμένα, εξοικειώθηκαν με την ιστορία του παγκόσμιου και του ελληνικού κινηματογράφου, γνώρισαν σκηνοθέτες και ηθοποιούς μέσα από προβολές αποσπασμάτων διαφόρων ταινιών, έμαθαν τα επαγγέλματα που σχετίζονται με την τέχνη του κινηματογράφου και διέκριναν τα είδη του. Δημιουργικό αποτέλεσμα της επαφής τους με την τέχνη του κινηματογράφου ήταν η δημιουργία της ταινίας σε πρωτότυπο σενάριο.
Κέντρο Πολιτισμού «Χρήστος Τσακίρης», Τρίτη 12 Ιουνίου 2012, ώρα: 20:00

Τίτλος: «Φιλία χωρίς ημερομηνία λήξης»
Σενάριο: η ομάδα ΣΤ’ 1

Κυριατζίδης Δημήτρης
Μουσαηλίδης Βασίλης
Παραστατίδης Περικλής

Ευχαριστούμε τους: Μπούτσκου Ευαγγελία – διευθύντρια, Φιλιππίδη Κωνσταντίνο – δάσκαλο του τμήματος, Αραβίδου Σωτηρία – γυμνάστρια, όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας για την υπομονή τους, καθώς και τους γονείς και τα αδέρφια μας.

Trackback URL

Sorry, comments for this entry are closed at this time.