ΛΥΡΑΥΛΟΣ

Ιούν 20198

Οι μαθητές των Α1, Α2, Β1, Β2 τάξεων παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό διαδραστικό πρόγραμμα του Λύραυλου (Κέντρο Ελληνικής Μουσικής Κληρονομιάς) και ήρθαν σε επαφή με τα αρχαιοελληνικά ,μουσικά όργανα και τους ήχους τους.

30 σπάνια Αρχαιοελληνικά και Παραδοσιακά μουσικά όργανα ζωντάνεψαν μπροστά στα έκθαμβα μάτια των μαθητών. Από τη “θεία” Λύρα του Απόλλωνα έως το μελωδικό αυλό, αλλά και οι “επιβιώσεις” τους στην σύγχρονη εποχή μέσω της Παράδοσης, ο ζουρνάς, η θρακιώτικη γκάιντα και η νησιώτικη τσαμπούνα (απόγονοι του αρχαίου άσκαυλου),  οδήγησαν τα παιδιά στην καθημερινή ζωή των προγόνων μας, στις δημόσιες γιορτές, στο αρχαίο θέατρο, όπου συμμετέχουν με όλη τη σημασία του όρου.  Τα ακουστικά παραδείγματα με το μονόχορδο του Πυθαγόρα, η προβολή διαφανειών από παραστάσεις αγγείων με σκηνές από την μουσική ζωή των αρχαίων Ελλήνων και η γνώση για τα υλικά και τους τρόπους  κατασκευής των οργάνων, συμπλήρωσαν αυτό το  μελωδικό ταξίδι που αποτελεί για τον καθένα μια εμπειρία ζωής.

από κάτω από: ΔΡΑΣΕΙΣ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΛΥΡΑΥΛΟΣ