ΥΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΜΑΡΤΗ

Μαρ 202010

Οι μαθητές της Γ2 τάξης υποδέχτηκαν το Μάρτη φτιάχνοντας βραχιολάκια του Μάρτη τις λεγόμενες “Μαρτίνκες”

Από τη 1η ως τις 31 του Μάρτη, συνηθίζεται να φοριέται στον καρπό του χεριού ένα βραχιολάκι, φτιαγμένο από στριμμένη άσπρη και κόκκινη κλωστή, τον «Μάρτη» ή «Μαρτιά». Σύμφωνα με τη λαϊκή παράδοση, ο «Μάρτης» φοριέται κυρίως από τα παιδιά για να προστατεύει τα πρόσωπά του από τον πρώτο ήλιο της Άνοιξης, για να μην καούν.
Ο “Μάρτης” φτιάχνεται την τελευταία ημέρα του Φεβρουαρίου και φοριέται είτε σαν δαχτυλίδι στα δάχτυλα, είτε στον καρπό του χεριού σαν βραχιόλι. Καμιά φορά φοριέται ακόμα και στο μεγάλο δάχτυλο του ποδιού, ώστε να μην σκοντάφτει ο κάτοχός του.

από κάτω από: ΔΡΑΣΕΙΣ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΥΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΜΑΡΤΗ