ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Φεβ 202021

Παρουσιάσθηκε το βιβλίο με τίτλο “SOS η Θάλασσα φωνάζει” στους μαθητές της Α2 τάξης. Οι μαθητές άκουσαν το cd του βιβλίου και μετά η υπεύθυνη εκπαιδευτικός Γαζέα Ευγενία το διάβασε και παρουσίασε τις εικόνες.Ακολούθησε διαλογική συζήτηση  για το περιεχόμενό του και τα μηνύματα που μπορεί να μεταδίδει.Σκοπός ήταν να κατανοήσουν οι μαθητές το πόσο σημαντικό είναι να μη μολύνουν το περιβάλλον,να το προστατεύουν αλλά και να προτείνουν τρόπους ευαισθητοποίησης της κοινωνίας για τη λύση του προβλήματος.Στη συνέχεια ασχολήθηκαν με λεξιλογικό παιχνίδι.Εργάστηκαν σε τρεις ομάδες και ονομάστηκαν ανάλογα με το χρώμα των καρτελών τους.  Η κίτρινη,η μπλε και η πορτοκαλί ομάδα!

Τα παιδιά σχημάτισαν με τις καρτέλες τους τα μηνύματα του βιβλίου που αναγράφονταν στις πινακίδες των σελίδων του όπως:

Νικήτρια ήταν η ομάδα που θα κατάφερνε να σχηματίσει πρώτη την πινακίδα της!

από κάτω από: ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ