ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ

Δεκ 201919

Στις 27/11/2019 στις 7 το απόγευμα οι μαθητές της Δ΄τάξης του σχολείου μας με το δάσκαλό τους κ. Παπαδόπουλο Θεόφιλο, γονείς και εκπαιδευτικούς του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Δημαρχείο της Έδεσσας και συμμετείχαν σε άτυπο δημοτικό συμβούλιο με προεδρεύοντα τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Φίλιππο Γκιούρο. Οι μαθητές έθεσαν ερωτήματα και αιτήματα στον πρόεδρο, ο οποίος σε έγγραφο που απέστειλε προς το σχολείο μας επαίνεσε και συνεχάρη τόσο τους μαθητές όσο και το δάσκαλό τους κ. Παπαδόπουλο Θεόφιλο για την πρωτοβουλία τους και την άψογη προετοιμασία και εμφάνισή τους. Μάλιστα ο κ. Γκιούρος χαιρέτισε με ενθουσιασμό την πρόταση των μαθητών μας για τη δημιουργία δημοτικού συμβουλίου παίδων, που θα αποτελείται δειγματοληπτικά από όλα τα σχολεία του Δήμου Έδεσσας και είναι θετικός ως προς το να υλοποιηθεί. Το σχολείο μας απέστειλε σχετικό έγγραφο προς τη Δ/νση Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Πέλλας ζητώντας να προωθηθεί η ιδέα σε όλα τα σχολεία του δήμου μας  έτσι ώστε να σχηματισθεί το δημοτικό συμβούλιο παίδων.