ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΑΙΝΙΑΣ

Νοέ 201926

Στα πλαίσια των δράσεων της σχολικής βιβλιοθήκης και με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου προβλήθηκε στους μαθητές των Ε και ΣΤ1, ΣΤ2 τάξεων η ταινία «Η ζωή είναι ωραία». Πρόκειται για μια ιταλική δραματική κωμωδία παραγωγής 1997 σε σκηνοθεσία Ρομπέρτο Μπενίνι και σε σενάριο του ίδιου μαζί με τον Βιντσέζο Τσέραμι. Η ταινία αφηγείται την ιστορία ενός Ιταλού Εβραίου, τον Γκουίντο, που πρέπει να επιστρατεύσει όλη του τη φαντασία για να βοηθήσει την οικογένειά του που κρατείται στο ναζιστικό στρατόπεδο συγκέντρωσης Μπέργκεν-Μπέλζεν. Η ταινία κυκλοφόρησε στους κινηματογράφους στις 20 Δεκεμβρίου 1997 στην Ιταλία και στις 23 Οκτωβρίου 1998 στις Ηνωμένες Πολιτείες. Απέσπασε εξαιρετικά σχόλια από τους κριτικούς. Έλαβε επτά υποψηφιότητες για Όσκαρ, μεταξύ των οποίων Καλύτερης Ταινίας και Σκηνοθεσίας, και κέρδισε τρία στις κατηγορίες Καλύτερης Ξενόγλωσσης ΤαινίαςΑ’ Ανδρικού Ρόλου για την ερμηνεία του Μπενίνι και Καλύτερης Μουσικής.

Τη δράση συντόνισε η υπεύθυνη της σχολικής βιβλιοθήκης κ. Γαζέα Ευγενία.