ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ 2019- Ιωάννης Παπαλαζάρου

Απρ 20194

Ένα συγγραφέα ιστορικών βιβλίων τον κ. Ιωάννη Παπαλαζάρου είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά οι μαθητές των Γ΄και Δ΄τάξεων του σχολείου μας. Ο συγγραφέας επισκέφθηκε το σχολείο μας και μίλησε στους μαθητές μας για την αξία των ιστορικών βιβλίων και τη σημασία της τοπικής ιστορίας. Ο Ιωάννης Παπαλαζάρου κατάγεται από τον Άγιο Αθανάσιο της Έδεσσας, διαμένει στην Καρυώτισσα Γιαννιτσών και είναι συνταξιούχος εκπαιδευτικός.Είναι ιδρυτικό μέλος και επί μια 20ετία μέλος όλων των Διοικητικών Συμβουλίων της Ιστορικής και Λαογραφικής Εταιρείας Γιαννιτσών «ΦΙΛΙΠΠΟΣ», όπου για πολλά χρόνια προσέφερε τις υπηρεσίες του ως συντονιστής των εργασιών του Ανοικτού Λαϊκού Πανεπιστημίου Γιαννιτσών και ως υπεύθυνος σύνταξης και επιμέλειας του περιοδικού «ΦΙΛΙΠΠΟΣ».Αξιοποιεί το χρόνο του συνεργαζόμενος με Δήμους, Συλλόγους και Σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας, με ομιλίες και προβολές θεμάτων από την τοπική ιστορία και λαϊκή παράδοση. Είναι μέλος της Ενώσεως Λογοτεχνών Βορείου Ελλάδος και του Πολιτιστικού Συλλόγου «Βιβλιόφιλοι Έδεσσας». Έχει τιμηθεί με βραβείο από την Ακαδημία Κοινωνικών, Εθνικών και Πολιτιστικών Σχεδιασμών (2007) και με τιμητική διάκριση,  από τον Σύνδεσμο Εκδοτών Βορείου Ελλάδος και το Κέντρο Πολιτισμού και Βιβλίου Νοτιοανατολικής Ευρώπης, για την προσφορά του στα Ελληνικά Γράμματα (2011).

Έχει λάβει μέρος ως εισηγητής σε πανελλήνια ιστορικά συνέδρια  και τα τελευταία  χρόνια έχουν εκδοθεί τα εξής βιβλία του με ιστορικό και λαογραφικό περιεχόμενο:

1. «ΠΕΡΙΗΓΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ  ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ  ΟΔΗΓΟΣ  ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΠΕΛΛΑΣ»
  2. «ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗΣ  ΠΑΠΑΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»
  3. «Ι. Ν. ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΠΕΝΤΑΠΛΑΤΑΝΟΥ,  ΙΣΤΟΡΙΑ-ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ»
  4. «Ο ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΩΝ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ–ΓΚΟΝΟΣ ΓΙΩΤΑΣ»
  1. «ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΤΣΕΓΑΝΗ) ΙΣΤΟΡΙΑ–ΘΡΥΛΟΙ ΚΑΙ  ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ  ΕΞΙ  ΑΙΩΝΩΝ»
  1. «ΤΑ  ΜΥΣΤΙΚΑ  ΤΟΥ  ΠΕΜΠΤΟΥ»
  2. «ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΤΗΣ ΤΟΠΙΚΗΣ ΜΑΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ»
  3. «ΠΕΛΛΑ: ΤΟΠΟΣ – ΧΡΟΝΟΣ – ΑΝΘΡΩΠΟΙ» Εκδ. «ΜΙΛΗΤΟΣ»
  4. «ΑΓΓΕΛΗΣ ΓΑΤΣΟΣ: ΕΝΑΣ ΓΕΝΝΑΙΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ ΣΤΗΝ  ΕΘΝΕΓΕΡΣΙΑ ΤΟΥ 1821»
  1. «ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ»
  2. «1ος ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ»

Ο συγγραφέας- συνταξιούχος δάσκαλος με παιδαγωγικό τρόπο παρουσίασε στους μαθητές τα βιβλία του και απάντησε στις ερωτήσεις τους.

Ευχαριστούμε τον κ. Παπαλαζάρου για την τιμή που μας έκανε.

από κάτω από: ΔΡΑΣΕΙΣ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ 2019- Ιωάννης Παπαλαζάρου