ΤΑ ΕΘΙΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΚΡΙΑΣ

Μαρ 201928

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου επισκέφτηκε το Σχολείο μας η κυρία Πασχαλίνα Μαγκάτη, γιαγιά του σχολείου μας και μας μίλησε για τα έθιμα της Αποκριάς,  για το σχολείο στα χρόνια τα δικά της και τα παραδοσιακά παιχνίδια.

Το έθιμο της Αποκριάς

Την Κυριακή της Τυρινής μαζεύονταν όλα τα εγγόνια στο σπίτι του παππού και της γιαγιάς, φιλούσαν το χέρι τους ζητώντας συγνώμη και ο παππούς τους έδινε χρήματα. Μετά ο παππούς έκανε το έθιμο του αυγού. Έδενε ένα βρασμένο αυγό με κλωστή στον πλάστη και τα παιδιά με ανοιχτό το στόμα προσπαθούσαν να το πιάσουν. Τα παιδιά διασκέδαζαν με το έθιμο αυτό.Την Καθαρή Δευτέρα καθάριζαν το σπίτι ,έπλεναν τα ρούχα και τα κουζινικά τους και γάνωναν τις κατσαρόλες , τα καζάνια και τα ταψιά.

Παραδοσιακά παχνίδια

Μας έδειξε πώς παίζονται τα κότσια και το λαστιχάκι.

Το έθιμο της  Χελιδόνας

Αρχές Μαρτίου τα παιδιά με ένα ομοίωμα χελιδόνας στολισμένο με λουλούδια της εποχής και κρατώντας καλάθια έλεγαν τα κάλαντα της άνοιξης, το τραγούδι της χελιδόνας. Οι νοικοκυρές τους έδιναν αυγά και με τα χρήματα που μάζευαν πήγαιναν εκδρομές.

από κάτω από: ΔΡΑΣΕΙΣ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΑ ΕΘΙΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΚΡΙΑΣ