ΔΡΑΣΕΙΣ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

Μαρ 20196

Οι μαθητές της Γ΄τάξης του σχολείου μας με την υπεύθυνη της σχολικής βιβλιοθήκης κ. Γαζέα Ευγενία διάβασαν το βιβλίο ¨Η Κίκο και το χέρι” που εκδόθηκε από το Συμβούλιο της Ευρώπης.Μέσα από ένα απλό, εικονογραφημένο παραμύθι με πρωταγωνίστρια την Κίκο και τον φίλο της το χέρι, το Συμβούλιο της Ευρώπης δίνει την ευκαιρία στους γονείς, αλλά και στους δασκάλους να εξηγήσουν στα παιδιά τους ποια είναι τα σημεία του σώματος που δεν πρέπει να αγγίζουν οι άλλοι, πώς πρέπει να αντιδράσουν σε τέτοιο ενδεχόμενο και πού να στραφούν για βοήθεια. Μέσα από το παραμύθι αυτό, τα παιδιά μαθαίνουν ότι το σώμα τους τούς ανήκει, ότι υπάρχουν καλά και κακά μυστικά και ότι υπάρχει καλό αλλά και κακό χάδι ή άγγιγμα.

Στη συνέχεια οι μαθητές σχημάτισαν την παλάμη τους σε χαρτόνια και έγραψαν σχετικά συνθήματα

από κάτω από: ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΡΑΣΕΙΣ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ