Μαρ 20196

Με στόχο την προστασία των παιδιών και με αφορμή την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της βίας στο σχολείο, σήμερα 6 Μαρτίου 2019, υλοποιήθηκε στη Γ΄τάξη του σχολείου μας δίωρο εκπαιδευτικό πρόγραμμα σε συνεργασία με το σχολικό ψυχολόγο του σχολείου κ. Κομπατσιάρη Λευτέρη.

Μιλήσαμε για το ποια σημεία του σώματός μας επιτρέπεται να αγγίζουν άλλα πρόσωπα και για ποια δεν επιτρέπεται. Τα παιδιά, στις παρακάτω εικόνες, σημείωσαν με τα σημεία που επιτρέπεται να μας αγγίζουν οι άλλοι, και με Χ τα σημεία που δεν επιτρέπεται.

Στη συνέχεια τα παιδιά συμπλήρωσαν το κουίζ με τα καλά και κακά αγγίγματα.

Παρακολουθήσαμε “Το μυστικό της Νίκης”, συζητήσαμε  και κάναμε το κουίζ με τα καλά και κακά μυστικά.

Κρεμάσαμε στη τάξη αφίσα για να θυμόμαστε αυτά που είπαμε.

Στο τέλος κάθε παιδί πήρε από μια βεβαίωση εκπαίδευσης

Την επόμενη διδακτική ώρα τα παιδιά πήγαν στο χώρο της βιβλιοθήκης και έγραψαν σχετικά συνθήματα σε “παλάμες” από χαρτόνι

από κάτω από: ΔΡΑΣΕΙΣ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΛΗΨΗΣ: ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑ ΑΓΓΙΓΜΑΤΑ, ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑ ΜΥΣΤΙΚΑ