ΤΑ ΔΙΚΑΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

Δεκ 20187

ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ !

Όλα τα παιδιά έχουν συγκεκριμένα δικαιώματα που ορίζονται από τις Διεθνείς Συμβάσεις, το Σύνταγμα και τους νόμους. Το σημαντικότερο κείμενο για τα Δικαιώματα του Παιδιού είναι η ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ .
Η Σύμβαση αυτή, που υπογράφτηκε το 1989 από τα κράτη-μέλη του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών, ρυθμίζει τις υποχρεώσεις των κρατών για την προστασία και προαγωγή των δικαιωμάτων του παιδιού. Το 1992 έγινε νόμος και στην χώρα μας (νόμος 2101/92).
Η Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού περιλαμβάνει τρεις μεγάλες κατηγορίες δικαιωμάτων:

• Προστασία (από κάθε μορφής κακοποίηση, εκμετάλλευση, διάκριση, ρατσισμό, κ.λπ.)
  • Παροχές (δικαίωμα στην εκπαίδευση, την υγεία, την πρόνοια, την ψυχαγωγία, κ.λπ.)
  • Συμμετοχή (δικαίωμα στην έκφραση γνώμης, την πληροφόρηση, τον ελεύθερο χρόνο, κ.λπ.)

Μπινιόλας Θάνος , Ε΄2 τάξη

Έχω δικαίωμα
( ποίημα από τα παιδιά της Ε΄2 τάξης )

Έχω δικαίωμα κι εγώ
να τραγουδώ και να γελώ ,
να παίζω , να τρέχω στην αυλή
και να είμαι και καλό παιδί !

Έχω δικαίωμα κι εγώ
να πηγαίνω στο σχολειό ,
να μαθαίνω γράμματα
του Θεού τα πράγματα !

Ζητώ ειρήνη και φιλία
ισότητα , αδερφοσύνη και στοργή,
ένα σπίτι ζεστό, μια οικογένεια
που να με αγαπάει πολύ!

Με ένα δικαίωμα εγώ
κι ένα δικαίωμα εσύ ,
όλη η πλάση να γενεί
μεγάλη οικογένεια ειρηνική !

από κάτω από: ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΑ ΔΙΚΑΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ