“ΕΓΩ” ΚΙ “ΕΣΥ” ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ “ΕΜΕΙΣ”

Απρ 201821

Στη Β΄και Ε΄τάξη του σχολείου μας εφαρμόζεται το βιωματικό εκπαιδευτικό  πρόγραμμα ελέγχου των συγκρούσεων, που βασίζεται στο εκπαιδευτικό υλικό των Σοφία Τριλίβα & Chiovanni Climienti με τίτλο «Εγώ» και «Εσύ» γινόμαστε «Εμείς» και προσαρμόζεται στις ιδιαιτερότητες των συγκεκριμένων τάξεων. Το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί σε 10 διδακτικές ώρες και  υλοποιείται κάθε Δευτέρα για μία διδακτική ώρα σε κάθε τάξη, χωρίς να παρακωλύεται το σχολικό πρόγραμμα. Γενικότερος  στόχος της εφαρμογής αυτού του προγράμματος είναι: η εισαγωγή των κοινωνικών δεξιοτήτων σε θέματα διαχείρισης σχέσεων και αποφυγής της επιθετικότητας και της βίας στα σχολεία. Το πρόγραμμα υλοποιείται από τα μέλη της ΕΔΕΑΥ του σχολείου μας κ. Μελισσίδου Μαρία (κοινωνική λειτουργός) και κ. Νάκου Στέλα (ψυχολόγος) σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό της Β΄τάξης κ. Μάτη Ευθυμία και το δάσκαλο της Ε΄τάξης κ. Πλακιάς Ευάγγελο.

Αναγνώριση συναισθημάτων από τους μαθητές της Β΄τάξης. Κατασκευή κολάζ.

Φτιάχνοντας τη τάξη που θέλουμε. Κανόνες. Από τους μαθητές της Ε΄τάξης.

από κάτω από: ΔΡΑΣΕΙΣ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “ΕΓΩ” ΚΙ “ΕΣΥ” ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ “ΕΜΕΙΣ”