ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ Καλεσμένη μας η κ. Ελισάβετ Τάρη

Μαρ 201826

Το σχολείο μας διοργάνωσε Εβδομάδα φιλαναγνωσίας από 26/3/2018 έως 30/3/2018. Πρώτη καλεσμένη μας σήμερα Δευτέρα 26 Μαρτίου η κ. Ελισάβετ Τάρη, Σχολική Σύμβουλος της 1ης εκπαιδευτικής περιφέρειας δημοτικής εκπαίδευσης Πέλλας και συγγραφέας παιδικών βιβλίων. Η κ. Τάρη  παρουσίασε στους μαθητές των Γ΄, Δ1 και Δ2 τάξεων το νέο της βιβλίο “Όταν η γοργόνα συνάντησε τον Αλέξανδρο”.

Αρχικά παρακολουθήσαμε σε βίντεο το μύθο της γοργόνας της αδερφής του Μεγάλου Αλεξάνδρου

Μετά είδαμε μια παρουσίαση του βιβλίου έτσι όπως την επιμελήθηκε ο εκδοτικός οίκος

Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε ένα Power point με τη διασκευή του παραμυθιού σε έμμετρο που έκαναν οι μαθητές του Δ2

Η κ. Τάρη απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις που είχαν οι μαθητές μας και μας αποκάλυψε και πολλά μυστικά σχετικά με το βιβλίο της.

Με τη βοήθειά της δραματοποιήσαμε σκηνές από το βιβλίο της

Μετά εργαστήκαμε σε ομάδες και φανταστήκαμε ένα διαφορετικό τέλος για το βιβλίο. Η συγγραφέας διάβασε αυτά που γράψαμε και ενθουσιάστηκε με τη φαντασία μας.

Η παρουσίαση έκλεισε με το τραγούδι ” Η πόλη που γελούσε” σε στίχους της κ. Τάρη το οποίο χορέψαμε.

Τα ταμπλό με τις ζωγραφιές μας

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Τάρη και της ευχόμαστε πολλές επιτυχίες στη συγγραφική της δραστηριότητα.

από κάτω από: ΔΡΑΣΕΙΣ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ Καλεσμένη μας η κ. Ελισάβετ Τάρη