Ε ΤΑΞΗ

Μαρ 202028

Δευτέρα:  ΑΓΓΛΙΚΑ

Τρίτη:       ΤΠΕ (ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ)

Τετάρτη: ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ (τάξεις Α΄- Δ΄)

ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ (Ε΄ τάξη)

ΓΑΛΛΙΚΑ  (Ε΄ και Στ΄ τάξη)

Πέμπτη:  ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ (τάξεις Α΄, Β΄)

ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ (τάξεις Ε΄, Στ΄)

Παρασκευή: ΜΟΥΣΙΚΗ

ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ (τάξεις Γ΄- Στ΄)

Το πρόγραμμα θα ενημερώνεται στον παρόντα ιστοχώρο του σχολείου. Η κάθε ειδικότητα θα στέλνει το υλικό της σε συνεργασία με τον εκπ/κό της τάξης ή στα email που έχουν δοθεί στο σχολείο.

Επίσκεψη στο Δημαρχείο

Μαρ 20207

Οι μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης ετοίμασαν τις ερωτήσεις τους όσον αφορά περιβαλλοντικά προβλήματα του δήμου και τις έγραψαν σε χρωματιστές καρτέλες. Την Παρασκευή 6/3/20 επισκέφθηκαν το Δημαρχείο Ρεθύμνου όπου ενημερώθηκαν για τις υπηρεσίες του δήμου, υπέβαλαν τις ερωτήσεις που είχαν ετοιμάσει και συζήτησαν με τον δήμαρχο Ρεθύμνου κ.Μαρινάκη. Στην συζήτηση συμμετείχε και ο αντιδήμαρχος κ.Λελεδάκης.

Αφίσα για ενημέρωση

Φεβ 202017

Οι μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης ζωγράφισαν – ανά ομάδες- αφίσες για να ενημερώσουν όλα τα παιδιά του σχολείου για την ανάγκη ανακύκλωσης. Δόθηκε μία αφίσα σε κάθε τμήμα και έγινε η αντίστοιχη ενημέρωση από τα παιδιά της Ε΄ τάξης.

Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα

Φεβ 20206

Το Ε1΄ και Ε2΄ ξεκίνησαν τον Ιανουάριο ένα περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Σκέφτομαι Οικολογικά, Δρω Δημοκρατικά» με στόχο την οικολογική διαχείριση σκουπιδιών στο σχολείο, κ.α. Στο περιβαλλοντικό αυτό πλαίσιο επισκέφθηκαν στις 31-1-20 τον χώρο ανακύκλωσης συσκευών και μετάλλων στην Γέφυρα Ζουρίδας.

Ημερίδα στις 29-11-2019 για την Ε΄ τάξη

Νοέ 201925

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 29 Νοεμβρίου 2019 οι μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης δεν θα έρθουν στο σχολείο γιατί οι δάσκαλοι τους θα παρακολουθήσουν επιμορφωτική ημερίδα με θέμα: «Διδακτικές προσεγγίσεις εκπαιδευτικού περιεχομένου στις φυσικές επιστήμες για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση», η οποία οργανώνεται από το ΠΕ.ΚΕ.Σ Κρήτης με Αρ. Πρωτ.: Φ2/1897/21-11-2019 , στο 9ο Δημοτικό Σχολείο Ρεθύμνου.

Η ημερίδα είναι υποχρεωτική για όλους τους εκπ/κούς της Ε’ τάξης του Ρεθύμνου.

Στις 13/12/18 Επιμορφωτική Ημερίδα για την Ε΄ τάξη

Δεκ 20188

Σύμφωνα με το έγγραφο με Αρ. Πρωτ.: Φ2/379 του ΠΕ.ΚΕ.Σ Κρήτης ακολουθεί η παρακάτω πρόσκληση:

Προσκαλούμε τους/τις εκπαιδευτικούς της Ε΄ τάξης όλων των δημοτικών σχολείων του νομού Ρεθύμνου σε επιμορφωτική ημερίδα με θέμα:

«Νέο διδακτικό υλικό Μαθηµατικών Ε΄ δηµοτικού – ∆ιδακτικές προεκτάσεις»

Η επιμορφωτική ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 13 ∆εκεµβρίου 2018 στο ∆ηµ. Σχολείο Άδελε Ρεθύµνου, από 8:00 έως 14:00, σύµφωνα µε το συνηµµένο πρόγραµµα.

Η συμμετοχή όλων των εκπαιδευτικών είναι υποχρεωτική.

Οι μαθητές/τριες  της Ε΄ τάξης δεν θα έρθουν στο σχολείο στις 13/12/18.

ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΥΝΗΓΙ ΘΗΣΑΥΡΟΥ

Φεβ 201811

Αγαπημένοι μας «Γαλάτες»,
Θα θέλαμε πραγματικά να σας ευχαριστήσουμε από τα βάθη της καρδιάς μας και να σας «χιλιοσυγχαρούμε» για την υπέροχη διοργάνωση του παιδικού κυνηγιού!!!
Μας ενθουσιάσατε, μας εκπλήξατε, μας ευχαριστήσατε, μας διασκεδάσατε, μας αιφνιδιάσατε, μας δημιουργήσατε απερίγραπτα συναισθήματα!!!!!!
ΧΙΛΙΑ «ΜΠΡΑΒΟ» ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΙΔΕΕΣ, ΠΟΥ ΥΛΟΠΟΙΗΣΑΤΕ ΜΕ ΤΟΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑ «ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ» ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΑΤΕ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΟΥΜΕ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ!!!!

ΣΚΑΜΕ ΜΠΑΛΟΝΙΑ, ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ!!!

Σεπ 201713

ballonssΣκάμε τα μπαλόνια, ξεκινώντας από το μικρότερο αριθμό!!!

25 ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΕ 5′

ΚΡΥΠΤΟΛΕΞΟ ΜΕ ΖΩΑ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ

Σεπ 201713

αρχείο λήψης (1)Ο φίλος μας , το δάσος, έχει και πολλά ζώα. Μπορείς να τα βρεις στο παρακάτω κρυπτόλεξο;

Πάτησε τον σύνδεσμο, για να παίξεις!!!

« Παλιότερα άρθρα