Πειράματα Φυσικής στο Πανεπιστήμιο

Ιούν 201420

pan2

pan1<

Την Τετάρτη 12 Ιουνίου, η Στ΄ τάξη πήγε εκδρομή στο Παιδαγωγικό Τμήμα του Πανεπιστημίου στον Γάλο. Γνωρίζαμε ότι θα κάναμε πειράματα Φυσικής. Αυτό που ζήσαμε όμως ξεπέρασε κάθε προσδοκία! Οι φοιτητές είχαν ετοιμάσει πειράματα από όλη μας την ύλη των δύο τελευταίων ετών! Πειράματα εντυπωσιακά, με όργανα που δεν υπήρχε δυνατότητα να έχουμε στο σχολείο μας, αλλά και άλλα, με απλά υλικά. Τους βρήκαμε χωρισμένους σε ομάδες, ανάλογα με τη θεματική ενότητα στην οποία εργάζονταν, έτοιμους να μας υποδεχτούν! Χωριστήκαμε λοιπόν κι εμείς σε ομάδες και περάσαμε λίγο χρόνο σε κάθε θεματική ενότητα: δυνάμεις, ηλεκτρισμός, θερμότητα, ήχος, φως, οξέα-βάσεις-άλατα, περιβάλλον. Το εντυπωσιακό όμως δεν ήταν τόσο τα πειράματα αλλά ο τρόπος με τον οποίο είχαν οργανώσει τις δραστηριότητες οι φοιτητές. Η αλληλεπίδραση με τους μαθητές ήταν συνεχής. Οι δραστηριότητες στηρίζονταν στις ιδέες, τις γνώσεις, τις αντιλήψεις των ίδιων των μαθητών. Στην πορεία των πειραμάτων, μέσα από τις ενεργητική εμπλοκή των μαθητών, αυτές αναθεωρούνταν και εμπλουτίζονταν. Συγχαίρουμε θερμά τους φοιτητές του ΠΤΔΕ Ρεθύμνου και τον καθηγητή τους κ. Δημήτρη Σταύρου.
Ευχόμαστε καλό πτυχίο στους τελειόφοιτους και μια λαμπρή καριέρα, όπως πραγματικά τους αξίζει!