Ενημέρωση για την εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης

Μάι 202119

Επισημαίνονται οι σημαντικότερες αλλαγές που υπάρχουν στο πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ και στην ΚΥΑ.

1. Ο αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) γίνεται μία φορά την εβδομάδα, κάθε Κυριακή και την κάρτα μαθητή οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί στη Σχολική μονάδα την Δευτέρα το πρωί.

2. Οι μαθητές που έχουν διαγνωστεί θετικοί απομακρύνονται από τη Σχολική μονάδα για δέκα (10)  ημέρες. Επιστρέφουν στη σχολική μονάδα μετά από 10 ημέρες οπωσδήποτε μετά την παρέλευση τριών ημερών από την υποχώρηση των συμπτωμάτων.

3. Οι μαθητές  που χαρακτηρίζονται στενές επαφές κρούσματος απομακρύνονται από τη σχολική μονάδα για δέκα (10) ημέρες και επιστρέφουν στη σχολική μονάδα την ενδέκατη ημέρα με self test. Ημέρα μηδέν (0) θεωρείται η ημέρα που ήρθαν σε επαφή με το κρούσμα.

4. Για την αναστολή λειτουργίας ολόκληρης της σχολικής μονάδας δεν αρκεί μόνο η καταγραφή τεσσάρων (4) και πλέον  κρουσμάτων αλλά   η διερεύνηση και κατά το δυνατόν τεκμηρίωση του ενδεχομένου ενδοσχολικής μετάδοσης και διασποράς, μετά από ουσιαστική εκτίμηση κινδύνου και αξιολόγηση των τοπικών επιδημιολογικών και ιολογικών δεδομένων.