ΠΑΣΤΕΛΙΑ ΓΛΥΚΑ, ΠΟΛΥ ΥΓΙΕΙΝΑ, ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!

Ιούν 20156

Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού μας προγράμματος για τη μέλισσα μάθαμε πόσο υγιεινή τροφή είναι το παστέλι και σκεφτήκαμε να το προσφέρουμε ως σνακ σε όλα τα παιδιά του σχολείου μας, γλυκαίνοντάς τα.

Πρώτα θελήσαμε να τα ενημερώσουμε για τη θρεπτική αξία, που έχει το παστέλι, φτιάχνοντας δικά μας στιχάκια. Τα γράψαμε σε Α4 και τα κολλήσαμε στην πλάτη μας, ώστε να γίνουμε «διαφημιστές» του προϊόντος μας την ώρα των διαλλειμμάτων στο σχολείο.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΜΑΣ:

Στήσαμε την κατσαρόλα μας και ετοιμάσαμε πολύ εύκολα και γρήγορα το παστέλι μας. Αρχικά βράσαμε 1 κιλό μέλι, το ξαφρίσαμε. Προσθέσαμε μια φλούδα λεμόνι και 1 κιλό καβουρδισμένο σισάμι και το ανακατέψαμε καλά για 15′.

ΣΥΝΤΑΓΗ

Στη συνέχεια κάθε ομάδα στην τάξη μας έφτιαξε τα παστελάκια για κέρασμα, γεμίζοντας ατομικά χαρτάκια για γλυκάκια. Τέλος, κεράσαμε όλα τα παιδιά του σχολείου κι ελπίζουμε, όταν θέλουν να φάνε κάτι γλυκό να επιλέγουν παστέλι!!!

pizap.com14336227783931