19/4/1882: Τίθεται σε λειτουργία η σιδηροδρομική γραμμή Πελοποννήσου, δημιούργημα του Χαρίλαου Τρικούπη.

19/4/1824: Πεθαίνει στο Μεσολόγγι ο Λόρδος Βύρων
Ήταν ένας από τους πιο ένθερμους φιλέλληνες

Εκδρομή στο Μουσείο της Ακρόπολης

Το  μουσείο   της Ακρόπολης

Στο    μουσείο    της   Ακρόπολης  είδαμε    πολλά  αγάλματα    όπως:

ένα  φίδι  με  τρία   κεφάλια,  είδαμε  τον  Δία  και  τους  άλλους    έντεκα  θεούς.

Είδαμε   τις   5   κόρες  πως     ντυνόντουσαν   π.χ.  είχαν   κόκκινα     με     μαύρα

Μαλλιά,  φόραγαν  φορέματα  και  είχαν  πολλή  ωραία  εμφάνιση.  Είδαμε  πολλά  αγγεία,    είδαμε   σε   DVD   πως    φτιάχτηκε   η    Ακρόπολη. Είδαμε    και τον

Παρθενώνα  μετά  όταν   περπατάγαμε και αρχαία   αγάλματα.

Μετά    όταν  βγήκαμε   έξω    για   να    φάμε      είδαμε   ένα    βάζο     που   έριχναν   τα

Λεφτά.  Μετά   πήγαμε    σχολείο   και   συνεχίσαμε    το   πρόγραμμα    μας    και      περάσαμε  πραγματικά   ωραία   στην   εκδρομή.   Ήταν   η   καλύτερη   μας.

Αυτό   το    άρθρο   γράφτηκε    από   τους    μαθητές   της   Δ2  (2012-2013)    Iωάννα    Ράπη  και  Γιάννη   Μπούτρο.