18/4/1951: Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Βέλγιο, Ολλανδία και Λουξεμβούργο υπογράφουν στο Παρίσι την ιδρυτική πράξη της Ευρωπαϊκής Κοινότητας ʼνθρακα και Χάλυβα (ΕΚΑΧ), προπομπό της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Περιβάλλον

Αν   θέλουμε    το   περιβάλλον   μας  να είναι  πάντα  καθαρό  πρέπει  να  το  αγαπάμε,   να  το  προσέχουμε  και  να  το  έχουμε  πάντα  καθαρό   όπως  είπα και πριν.  Τώρα  για  παράδειγμα  θα   πρέπει  να  μην  πετάμε   σκουπίδια  κάτω, αλλά  όχι μόνο  κάτω  αλλά  και   όπου   και  αν  βρισκόμαστε.   Αν  ακολουθείτε   αυτά  τα  βήματα  τότε  θα  πρέπει  να  είστε  πολύ  περήφανοι  για  τον  εαυτό  σας. Τώρα   και  αν    πάλι    ακολουθείτε  αυτά  τα  βήματα  τότε θα  έχετε  ένα  πολύ  όμορφο  περιβάλλον.

Για  να  έχουμε   ένα  όμορφο  περιβάλλον    πρέπει  να  μην  κόβουμε  τα  δέντρα ,   να  ανακυκλώνουμε   τις   μπαταρίες, να μην  κόβουμε  τα  λουλούδια,  να  ανακυκλώνουμε  το  χαρτί, το  γυαλί,  το  πλαστικό  και  το  αλουμινόχαρτο.  Και  να   μην   πατάμε  το  γρασίδι.

Όταν  βγάζουμε  έξω  τα  κατοικίδια  μας    και  αυτά   κάνουν   την  ανάγκη   τους   εμείς  πρέπει  να  τα  καθαρίζουμε. Αν  τα  κάνουμε  όλα  αυτά  τα  πράγματα  τότε  θα  έχουμε  ένα  όμορφο  περιβάλλον  στην  ζωή  μας.

Το άρθρο αυτό γράφτηκε από τους μαθητές του Δ2 (2012-2013) : Παπαδημητροπούλου Κασσάνδρα, Παρανγκόνη Γιουάνα, Κατσιαβού Σοφία και Σκούφο Χρήστο.

137 σχόλια

1. Comment from TZOKONTA       Απάντηση
    Time 19 Απριλίου, 2013 στις 10:20 πμ

Σας ευχαριτούμε πάρα πολύ για σας σας αγαπάμε !!!!!!!!!!.

2. Comment from TZOKONTA       Απάντηση
    Time 19 Απριλίου, 2013 στις 10:26 πμ