19/4/1882: Τίθεται σε λειτουργία η σιδηροδρομική γραμμή Πελοποννήσου, δημιούργημα του Χαρίλαου Τρικούπη.

19/4/1824: Πεθαίνει στο Μεσολόγγι ο Λόρδος Βύρων
Ήταν ένας από τους πιο ένθερμους φιλέλληνες

Πράσινος Πλανήτης (Ιανουάριος 2012)

Φέτος τα δυο τμήματα της έκτης τάξης πήγανε εκδρομή στην Odeon, για να δούνε τον <<Πράσινο πλανήτη>>. Εκεί λοιπόν είδανε διάφορα, όπως για τη ανακύκλωση και για το περιβάλλον. Επίσης είδανε μουσικούς να παίζουν μουσική με άχρηστα αντικείμενα και παίξανε και ένα Quiz.

Όταν τελείωσε πήγανε για φαγητό και όσοι είχαν χρήματα πήγαινε να αγοράσουν σουβενίρ.

Η ενότητα Πράσινος Πλανήτης μας καλεί να δούμε τον πλανήτη σαν να είναι το δικό μας σπίτι, συνδέοντας τα παγκόσμια θέματα με τα ατομικά, μέσα από μία θετική και διασκεδαστική προέλευση.

Το παραπάνω κείμενο δημοσιεύθηκε από τους μαθητές της ΣΤ2 τάξης : Πασχάλη Αντώνη και Ζαφειρόπουλο Βαγγέλη

137 σχόλια

1. Comment from ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΡΑΤΣΙΚΑΚΗΣ       Απάντηση